Maden ocağındaki işçilerin cesedine ulaşıldı

Zoguldak'ta çöken maden ocağının enkazı altında bulunan işçilerin cesedine ulaşıldı.

Maden ocağındaki işçilerin cesedine ulaşıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Zoguldak'ta çöken maden ocağının enkazına nihayet ulaşılabildi. Enkaz ltında bulunan işçilerden tamamının cesedine ulaşıldı.

Zonguldak’ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü’ne ait kömür ocağında iki gün önce meydana gelen grizu patlaması sonucu 540 metre derinlikte 30 madenci mahsur kalmıştı.

İki Bakan'ın da yerinden takip ettiği arama kurtarma çalışmaları üç gündür aralıksız devam ediyordu. İşçileri bulmak için 500'ün üzerinde kişi devirli olarak çalışıyordu.

İKİ GÜNDÜR OLAY YERİNDE BULUNAN BAKANLAR: ÇOK ÜZGÜNÜZ

Maden kazasının meydana geldiği günden bu yana olay yerinde bulunan iki bakan olumsuz haberden dolayı üzgün olduklarını belirttiler.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında göçük altında kalan işçilerden 28'inin cesedine ulaşıldığını bildirdi.Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, ocakta mahsur kalan işçileri kurtarma çalışmalarının aralıksız devam ettiğini, bir kısmının bittiğini belirterek şöyle konuştu:''Ocak içerisindeki havuz mevkisinde 19 işçinin, 2. ayak dediğimiz bölgede de 9 işçimizin cesedine ulaştık. Çalışmalara devam ediyoruz. Karadon'daki asansörün kısmen tamir edilmesiyle arkadaşlarımız oradan indiler ve cesetlere ulaştılar. Arkadaşlarımız büyük risk alarak burada çalışma yaptılar. Ama biz 75. Yıl Cumhuriyet Kuyusu alanında bulunacağız. Basın mensupları arkadaşlarımdan ricam Karadon'a gitmemeleri. Biz bütün bilgileri buradan aktaracağız. Cesetler, Karadon bölgesinden çıkarılacak. Başımız sağ olsun. Kalan 2 arkadaşımıza ulaşmak için çalışmalar sürdürülüyor.''Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Ömer Dinçer de ''Çok üzgünüz, işçilerimizin ailelerine ve Türkiye'ye 'başımız sağ olsun' diyoruz. Diğer arkadaşlarımız için elimizden geleni yapıyoruz'' diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2010, 18:55
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Hisar
Murat Hisar - 11 yıl Önce

Birçok medya kurumunda ölülerin bedenleri için ceset kelimesi kullanılıyor.Bellki dil bilgisi açısından doğru ancak o insanların yakınlarının bu tanımlamadan ne derece rahatsız olabilecekleri düşünülmüyor. Aynı duruma bir gün biz de düşebiliriz. Çocuğumuz, kardeşimiz, annemiz için "cesedi bulundu" diye bir başlık görmek ister miyiz? Sizden rica ediyorum lütfen başka tanımlamalar kullanınız. İnsanın yazmaya eli varmıyor ama örnek vermek gerekirse "...cansız bedenlerine ulaşıldı" denilebilirdi.

banner39