banner15

Magosa yerine Limasol’da uzlaşma

Rum yönetimi, KKTC’ye doğrudan ticaret için Ercan Havaalanı veya Magosa Limanı yerine Güney Kıbrıs’taki Limasol Limanı’nın kullanılması için Almanya ile uzlaştı.

Magosa yerine Limasol’da uzlaşma

Güncelleme: 11:24 TSI 15 Aralık 2006 CumaLEFKOŞA - Kıbrıs Rum yönetiminin, AB dışişleri bakanlarının önümüzdeki ay onaylamaya hazırlandığı, KKTC’ye yönelik izolasyonların kaldırılmasını amaçlayan doğrudan ticaret tüzüğünü işlevsiz kılma girişimleri sonuç verdi.

Rumlar, doğrudan ticaretin sadece Güney Kıbrıs’taki Limasol Limanı’ndan yapılabilmesi için, AB dönem başkanlığını devralacak Almanya ile görüş birliğine vardı.

Ankara’da ‘Limasol limanı’ tepkisi

Rum yönetimi, AB dışişleri bakanlarının, doğrudan ticaret tüzüğünün kabulünün, KKTC’nin tanınması anlamına gelmediğine dair ek bir metni onaylamasını da istiyor.

Doğrudan ticaret tüzüğünün bu koşullarda kabul edilmesine karşı çıkan Türk tarafı ise, Rum kesiminin Almanlarla üzerinde görüş birliğine vardığı teklife tepkili. NTV yayınına telefonla katılan KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, “Öneri kabul edilemez” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, önceki gün NTV’ye yaptığı açıklamada, Rum yönetiminin onayı ya da kontrolünü içeren bir uygulamayı kabul etmeyeceklerini açıklamıştı.

NTV

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48