Mahaçkale'de el Kaide lideri Seyfulislam öldürüldü

Kuzey Kafkasya'da el-Kaide liderlerinden Muhammed Şahban'ın öldürüldü.

Mahaçkale'de el Kaide lideri Seyfulislam öldürüldü

İbrahim Ali-Bakü / Dünya Bülteni

Kuzey Kafkasya’da el-Kaide örgütünün liderlerinden olan Mısır asıllı Mahmud Muhammed Şahban’ın öldürüldüğünü duyuruldu.

Rus istihbarat birimi FSB Şahban'ın yirmi yıl önce Kuzey Kafkasya’ya geldiğini ve her iki Çeçen harbinde de yer aldığını belirtti. İddiaya göre Şahban hem Hattab ve Aslan Mashadov hem de son Doku Umarov’un yakın adamlarından sayılıyordu. Rus gazetesi Vremya Novostey’in haberine göre operasyon 2 Şubat tarihinde akşam saatlerinde Dağıstan’ın Botlihski ilçesinde düzenlendi.

“Jiguli” markalı araçta bulunan iki kişi ile polis arasında çatışma yaşandı ve araçta bulunan her iki kişi de öldürüldü. Emniyet birimleri çatışmada  bir polisin öldüğü ifade edildi.

Öldürülen direnişçilerden birisinin Dağıstan vatandaşı İbrahim Magomedov diğerinin ise hakkında Mısır hükümeti tarafından uluslar arası arama emri çıkartılan  Şahban olduğu bildirildi. Rus FSB’sinin açıklamasında Şahban’ın direnişçi grupları eğittiği öne sürüldü.

Kommersant gazetesinde yer alan habere göre el-Kaide liderlerinden olan Şahban direnişçiler arasında Seyfulislam ismi ile biliniyordu ve bir dönem Aslan Mashadov’un dini işler danışmanı görevini de yapmıştı.

Ayrıca Şahban'ın Şamil Basayev ile de yakın olduğu ifade edildi. Dağıstan FSB’si son dönemde Seyfulislam’ın Doku Umarov tarafından Kafkas Bölgesi'nde genelkurmay başkanı olarak tayin edildiğini ileri sürüldü.

Rus istihbarat birimi ayrıca demir yollarına, elektrik merkezlerine, doğalgaz ve petrol kemerlerine ve 9 Ocak tarihinde Mahaçkale’de düzenlenen saldırılardan Seyfulislam’ı sorumlu tuttu. Seyfulislam'ın Gürcistan üzerinden direnişçi gruplara aktarılan silahların paylanılması işlemini de üstlendiği öne sürüldü.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 16:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
wahit
wahit - 9 yıl Önce

:) sadece gülüyorum.
Dağıstan veya Kafkasya'da el Kaide var mı? az araştır ondan sonra haber yapıp ismini yazdırmaya heveslen...

beyaz
beyaz - 9 yıl Önce

şehadeti makbul, mekanı cennet olsun.

musenna
musenna - 9 yıl Önce

s.a degerli dunya bulteni yetkilisi kardeslerim....ben bir yıldır haber7coma bakmıyom sırf hamasa terorıst dedigi icin gecen yıl...ırak ve ne oldugu tam bilinemeyen yerlerdeki sehid olna yada vurulanlara ne dersiniz bilmem ama eger bişr daha cecenistandan gelen bu haberlere boyle pervasızcas olduruldu hele bide elkaide gibi bir etiketle aynen haberlerinizde kullanırsanız bir daha sitenizi tıklamam ve bunu allah icin yapmam.sizide allah icin seviyorum bunuda bilin ama ne olur boyle bize ait olmayan bir dil kullanmayın.yani cecen cıhadinin ne oldugu ortada yani net bir cok yere gore oyuzden sizden biraz şuurlu ve insaflı bir haber bekliyom.aynı haberi isra haberde verdi ama musluman şuuruyla verdi.bu yorumu yayınlamassanız bile dikkate alacagınızı umuyorum rabbim yardımcımız olsun.(sabah ilk baktıgım haber sitesi dunya bultenidir bunuda bilinkardeslerim zoruma gidiyo yani)s.a

banner39

banner36

banner37

banner35