banner39

Mahathir: Bush ve Blair yargılansın

Malezya eski Devlet Başkanı Mahathir, Bush ve Blair'in yargılamak için savaş suçları mahkemesi kurdu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Mahathir: Bush ve Blair yargılansın

Dünya Bülteni Haber Merkezi

Malezya'da, Irak, Afganistan ve Filistin toprakları gibi çatışma bölgelerindeki mağdurların dünya liderlerine karşı açtığı davalara bakacak savaş suçları mahkemesi kuruldu

Photo

Malezya'nın eski Başbakanı Mahathir Muhammed'in açılışını yaptığı mahkeme, uluslararası bir teşkilatın yasal yetkilerine sahip olmamasına rağmen, ABD Başkanı George Bush, İngiltere Başbakanı Tony Blair ve Avustralya Başbakanı Alexander Downer gibi liderlerin tarih kitaplarında kınanmasını amaçlıyor.

Malezyalı hukuk uzmanları ve eski yargıçlardan oluşan 9 kişilik mahkeme heyeti, Mahathir'in başkanlığını yaptığı özel bir komisyonun tavsiyesi doğrultusunda belirlenecek davaları görecek.

Photo

Komisyona bugün ilk olarak, çoğu Irak, Afganistan ve Filistin topraklarında insanlığa karşı işlenen suçların kurbanı olduğunu iddia eden 10 kişinin dava dilekçeleri ulaştı. Komisyonun dilekçeler üzerinde yapacağı araştırmalardan sonra, başvuru uygun bulunursa mahkemeye sevkedilecek.

Mahathir, mahkemeden Bush ve Blair'in gayri resmi olarak yargılanmasını istedi.

İnsan Hakları İhlalleri ve Savaş Suçları ile ilgili düzenlenen konferansta, Ebu Gureyb ve Guantanamo resimlerinin ağırlıkta olduğu bir resim sergisi de düzenlendi.

 

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?