banner39

Mahatir partisinden istifa etti

İktidarda iken hakimlerin atanmasında usulsüzlükler yapmakla suçlanan Malezya eski Başbakanı Mahathir Muhammed partisinden istifa etti.

Arşiv 19.05.2008, 13:05 19.05.2008, 14:06
Mahatir partisinden istifa etti


Malezya eski Başbakanı Mahathir Muhammed, iktidardaki Birleşik Malay Ulusal Örgütü (UMNO) partisini bıraktı. Malezya medyası, Mahathir'in partiden çekilmesi ile iktidar koalisyonunun zayıflayabileceğini bildirdi.

Mahathir'in partiden çekildiği haberini veren Star gazetesi, fazla detay vermedi.

Mahathir, hükümetin başsavcıya Mahathir Muhammed hakkında soruşturma başlatması emri vermesinden üç gün sonra iktidar partisinden istifa etti. Mahathir Muhammed ile birlikte diğer beş yetkili, hakimlerin atanmasında usulsüzlük yapmakla suçlanıyor.

Mahathir Muhammed, başbakan Abdullah Ahmed Bedevi'yi yerine kendisi seçmişti fakat sonra icraatlarını eleştirmeye başlamıştı. Gözlemciler 2003'e kadar ülkeyi 22 yıl yöneten Mahathir'in suçlamalar karşısında üzüntülü olduğunu bildirdiler.

Siyasi gözlemci Yahya İsmail, "Ayrılışı UMNO'ya zarar verecek ve başbakanın liderliğini zayıflatacak" yorumunda bulunurken, Kamu Politika Çalışmaları Merkezi Direktörü Tricia Yeoh, "Harap olan bir duvardan bir başka kerpiç almak gibi. Mahathir istifa ettikten sonra, diğerleri de onu takip eder" ifadesini kullandı.

Mahathir Muhammed, Başbakan Abdullah Ahmed Bedevi'nin parti liderliğinden ayrılması halinde UMNO'ya geri dönebileceğini de bildirdi. UMNO ve iktidardaki koalisyonun Mart'ta yapılan genel seçimlerde oy kaybına uğraması ardından 82 yaşındaki Mahathir, Abdullah Ahmed Bedeyi'ye istifa etmesi için baskılarını artırmıştı.

Memleketi Kedah'ta bir basın konferansı düzenleyen Mahathir Muhammed, "Partiyi bıraktığım ile ilgili UMNO merkezine bir mektup yazacağım. UMNO'nun Malay çoğunluğun çıkarlarını koruyabileceğine dair güvenimi kaybettim" şeklinde konuştu.

Mahathir, diğer UMNO üyelerini partiden ayrılmaya fakat muhalefete katılmamaya çağırdı. Muhalefet, iktidardaki Barisan Nasional (BN) koalisyonundan gelecek üyelerle çoğunluğu sağlayıp iktidarı ele geçirmeyi planlıyor.

Gözlemciler, UMNO milletvekillerinin partiden ayrılıp kendilerini bağımsız ilan ettikleri anda, parlamentoda çoğunluğu sağlayan parti kalmayacağını, bu durumun da ülkeyi politik belirsizliğe sürükleyeceğini belirtiyorlar.

Eski başbakan ve Mahathir'in rakibi Enver İbrahim'in liderlik ettiği muhalefetin parlamentoda çoğunluk sağlayıp bir hükümet kurabilmesi için 30 sandalyeye ihtiyacı var.

Kaynak: Reuters

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?