banner39

Mahkeme başkanı Şengün'e kadın tuzağı

Ergenekon hakimlerine bir yandan tuzaklar kurularak şantajlar yapılıken, diğer yanden Yargıtay eliyle cezalar yağdırılıyor.

Arşiv 16.06.2010, 05:58 16.06.2010, 07:26
Mahkeme başkanı Şengün'e kadın tuzağı


Ergenekon’un yargı yapılanmasına yönelik operasyon, müthiş bir tuzağı ortaya çıkardı. Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın, mahkeme kararıyla dinlenen telefon konuşmaları, Ergenekon davasına bakan Hâkim Köksal Şengün'e kurulan tuzağı deşifre etti.

Mahkeme Başkanı'nı şantaj ve tehditle baskı altına alan Ergenekon şüphelisi avukat Tülay Bekar, Şengün'den ısrarla davadan çekilmesini istiyor. Bekar'ı yönlendiren Oktay, mevcut durumu şöyle anlatıyor: "Onu bağladık, bir bakıma bağlandı. Yetmiyor adamın gücü, yetmiyor." 
 

Ergenekon soruşturması kapsamında aralarında Adalet eski Bakanı Seyfi Oktay’ın da olduğu zanlılar hakkında yürütülen operasyonun şok detayları ortaya çıktı. Oktay’ın talimatlarıyla hareket eden şüpheli avukatlardan Tülay Bekar’ın kadınlığını kullanarak, Ergenekon davasına bakan Mahkeme Başkanı Köksal Şengün’ü önce emekli etmek bu olmayınca da Yargıtay üyesi yaparak davadan uzaklaştırmaya çalıştıkları belirlendi.

“EMEKLİ OL” BASKISI

Yargıyı etkilemek suçlamasıyla haklarında işlem başlatılan zanlıların telefon kayıtları, geçtiğimiz yıl Mart ayından itibaren Köksal Şengün’ün baskı altına alındığını ortaya çıkardı. Şengün’le sayısız görüşme yapan Avukat Bekar, görüşmelerde sürekli ‘emekli olması’ yönünde Şengün’e baskı yapıyor. Özellikle 2009 yılı bahar aylarında yapılan çok sayıda görüşmede Bekar’ın, Şengün’e ‘emekli’ olması yönünde telkinde bulunduğu görülüyor.

ÜF NİYE OLMADIN

Bekar’ın şu tarihlerde Şengün’e emekli olma baskısı kurduğu görülüyor: 16 Mart 2009’da yapılan görüşmede, ‘Senin emekli olman lazım”, 20 Mart 2009’da “Bırak şu davanı da gel bana özledim seni”, 28 Mart 2009’da “Emekli ol lütfen emekli ol, ne olur emekli ol”, 11 Mayıs 2009’da “Üf ya niye emekli olmadın anlamadım ya!”, 9 Ekim 2009’da “Emekli ol da kurtul artık!” ve 16 Mart 2010’da İstanbul Büro’ya otur böyle Paşa gibi otur çalış yeter ki sen gel!”

İDDİANAMEYİ NİYE KABUL ETTİN?

Bekar 7 Nisan 2009 tarihinde Oktay ile konuşma yaptığını Şengün’e aktarıyor. Bekar, “Seni şikayet ettim. O da onlardan olmuş dedim. Mümkün değil dedi. Seninle tanışmayı çok arzu ediyor. Ama niçin bu kadar gecikiyor, iddianameyi niçin kabul etti ki diyor” şeklinde konuşuyor. Bekar, 19 Ağustos 2009’da Şengün ile yeniden konuşuyor. “Herkes senin farklı kanala geçtiğini düşünüyor. En son Aydınlık dergisini al oku neler yazmışlar bi bak. Emekli ol emekli” Şengün ise “Yok Ankara oraya geleceğim ya” diyor. Ardından Tülay Bekar, “Bence de buraya gel, sen ne yap ne et buraya gel. Artık kapılarında mı yatarsın göbek mi atarsın. Adını söylemeye utanacak hale geleceksin yakında” diyor.

KADINLIĞINI KULLANARAK ETKİ

Bekar ile Şengün’ün konuşmalarında farklı diyaloglar ise dikkat çekiyor. 14 Mart 2009’daki konuşmada Bekar, “Sen önce şu dosyayı at kafandan da ben de rahat ediyim. Yoksa görüşmüycem seninle dosyayı kafandan atmadan” diyor. Şengün ise şu yanıtı veriyor; “O benim elimde olan bi şey değil ki. Seni seviyorum kucaklıyorum öpüyorum. Seninle her şey güzel her şey bambaşka!”

GÖNDER ŞU DOSYAYI

Bekar, Ergenekon dosyasını Ankara’daki Danıştay dosyasıyla birleştirilmesi için göndermesini talep ettiği Şengün’e 8 Mart 2009’da “Gönder şu dosyayı da gitsin Allah aşkına” diyor. Bekar’ın “Dinliyorlar” sözüne Şengün ise “Ne yapalım ki dinliyorlarsa. Seni kucaklıyorum öpüyorum seviyorum” karşılığını veriyor.

DEŞİFRE OLURSAK KÖTÜ

Şüpheli avukatlar Ali Hadi Emre ile Oktay’ın 29 Ekim 2009’da yaptığı konuşma tanıkların yaptıkları faaliyetler nedeniyle deşifre olmaktan korktuklarını gözler önüne seriyor. Oktay “Strese girdim ya. Bizi kullandı mı nedir bu? Benim asla böyle bi çıkar hesabıyla bi ilişkim yok. Böyle bi deşifre olursak da çok kötü ya. Pis işler, bulaştırırlar” diyor. Emre ise Oktay’ı şu şekilde sakinleştirmeye çalışıyor; “Zaten kimsenin bunda bi şeyi yok ki abi. Yani millet o bu rica ediyor.”

EMEKLi OLMAZSA YARGITAY ÜYESi YAPILACAK!

Sanıkların Hakim Köksal Şengün üzerinde kurdukları emekli ol baskısı tutmayınca “Yargıtay üyesi yapılarak” Ergenekon hakimliğinden almaya çalışıyor. Bekar, 30 Temmuz 2009’da Şengün’e, esik Bakan Oktay ile Yargıtay adaylığı için konuştuğunu söylüyor.

Oktay’ın devreye girmesiyle Şengün, HSYK Başkanvekili Kadir Özbek ile iki kez görüştürülüyor. Bu görüşmeler sürerken Oktay ve Bekar’ın 2 Ağustos 2009’da yaptığı görüşmede Oktay, “Yani hiç olmazsa Haberal’ı bıraksa çok iyi olur. Ama bakınız iş, bu yerleri kaybetmemek lazım. Bu bir rejim mücadelesi ve orada düğümleniyor” diyor. Şengün’ün baskıların ardından Ergenekon sanıklarının tahliyelerinin reddine muhalefet şerhi düşmesi ise dikkat çekiyor. Bekar, Şengün ile 24 Ekim 2009’da yaptığı konuşmada memnuniyetini şöyle ifade ediyıor; “Muhalefet şerhlerini falan duyunca baya komiğime gitti. Oh be dedim bizden onlar.” Sanıklar tahliye taleplerini reddeden diğer üyeler içinse ‘onlar sadece önlerine bakıp işlerini yapıyor’ diyerek yönledirmelere açık olmadıklarını söylüyor.

MENDERES’TEN KÖTÜ OLACAK

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz ile Mevlüt Çiğdem 20 Mart 2010 tarihnde ilginç bir konuşma yapıyor. Çiğdem, “Ne olacak abi gidişat ne olacak Mehmet abi ya öyle ne olacak” diyor. Cengiz ise “Bunlar yargılanacaklar yani merak etme, bunların hepsi yargılanacak Menderes’ten kötü olacak bunlar” diye karşılık veriyor. Ardından Çiğdem, “Hala toplum ordunun üstüne gitti diye çok iyi diyorlar hayret ediyorum abi ya şerefsizim hayret ediyorum. Vatan haini, inşallah idam sehpalarında görmek isteriz” şeklinde konuşuyor.

Tülay Bekar, talimatları Seyfi Oktay'dan alıyor

Avukat Tülay Bekar, Hâkim Şen-gün ile yaptığı görüşmeleri ayrın-tılı olarak Oktay'a aktarıyor. Aldı-ğı talimatlar doğrultusunda da ka- dınlık gücünü kullanarak Mahkeme Başkanı üzerinde baskı yapıyor. İşte kayıtlardaki bazı cümleler:

Tülay Bekar: Sen önce şu dosyayı at kafandan da ben de rahat edeyim. Yoksa görüşmeyeceğim seninle. 

Tülay Bekar: Yani emekli ol, ondan sonra basın açıklaması yap, yeri yerinden oynat. Nasıl mutlu olurum.

Tülay Bekar: Resmen istihbaratla tanıştım tanışalı gün yüzü görmedim.

Seyfi Oktay: Yani hiç olmazsa bu şey, Haberal'ı falan bir bıraksa çok iyi olur.

Tülay Bekar: İstihbaratla tanıştım tanışalı gün yüzü görmedim

13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün'ün, Avukat Bekar ile 30 Temmuz 2009'da yaptığı konuşma ilginç ifadeler içeriyor. Bekar söz konusu konuşmada istihbaratçılarla bağlantısını itiraf ediyor.

Bekar: Seyfo seninle görüşmek istiyordu. Pazartesinden önce.

Şengün: Sen olmadan konuşmam kimseyle.

Bekar: Seyfi Oktay'la görüşeceksin. Ben ona (Yargıtay'a) üye seçilmek istediğini söylemiştim. Başka türlü başının beladan kurtulmasına imkân yok gibi geldi bana.

Şengün: Dolayısıyla başkaları da daha rahat mı hareket eder hı.

Bekar: Pazar günü kahvaltı yapalım eğer müsaitseniz. Seyfi Bey Didim'den gelecek. Ben de Ankara'dan geleceğim. Pazar günü sizinle kahvaltı yapmak isteriz.

Şengün: Onsuz olmaz mı?...Sen iyi misin şimdi?

Bekar: Tatile gitmek istiyorum ama borçlarım var gidemiyorum. Yargıtay üyesi seçil de ben kurtulayım. Yazık değil mi şu Ali Suat Ertosun mudur nedir? Yani hadi öpüyorum seni.

Şengün: Ya kendini kurtarınca dur önce bir kendini kurtar.

Bekar: Hep bu çevrem onlardan oluşuyor ama ne yapayım bunalıma girdim. Keşke bu davalara girmeseydim. Resmen istihbaratla tanıştım tanışalı gün yüzü görmedim. Ne kadar rahat hareket ediyordum, telefonda rahat konuşuyordum.

Oktay: Adamı bağlamak için çok çaba sarf ediyoruz

Avukat Tülay Bekar'ın 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün üzerinde kurduğu baskı eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ile Avukat Ali Hadi Emre arasında geçen konuşmalarda da yer alıyor. Oktay, 3 Eylül 2009 tarihli telefon görüşmesinde Şengün için "Adamı bağlamak için çok sıkıntı çekiyoruz." diyor. Söz konusu görüşme şöyle:

Ali Hadi Emre: İyi işte onu abi. Artık bir an önce o işi yapın. Ya yani biz de sıkıntı çekiyoruz vallahi. Yani bir an önce bi görüşme yapın diyorum. Ben de sıkıntı çekiyorum. Milleti şey yapmakta.

Seyfi Oktay: Ya bunda sıkıntılı ne olacak ki. Adamı bağlamak için bir sürü çaba sarf ediyoruz yani.

Emre: Evet evet. Ya ben ben sizin açınızdan şey değil tabi ben onda hiç bi tereddüt yok. Ben de biliyorum. Şey de, bu tarafa da her şeyi konuşamıyorsun anlatamıyorsun böyle o onun sıkıntısı var işte. Siz yani o zaman görüşeceksiniz gidince onunla değil mi şeyi.

Oktay: O meşhur başkanla birlikte olma durumu olabilir bu akşam.

Emre: O konu netleşse iyi olur yani, çok sıkıntı çekiyorum ben.

Oktay: Bu ara sabretsinler bu ara bir sonuca bağlanacak o. Onu bağladık bağladık yani hani bir bakıma bağlandı.. Yetmiyor adamın gücü yetmiyor yoksa o açıdan bağlandı o iş.

Telefon dökümleri Adalet Bakanlığı'na gönderildi

"Ergenekon" soruşturması dosyasında telefon dinleme kayıtlarından oluşan iletişim tespit tutanaklarının, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün'ün şüpheli avukatlar ve eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ile konuşmalarının da bu tutanaklarda yer alması nedeniyle Adalet Bakanlığı'na resen gönderildiği bildirildi. Alınan bilgiye göre, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz tarafından sorgulandıktan sonra Nöbetçi 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 5 Haziran'da tutuklanan ve itiraz üzerine aynı mahkemenin heyetince 11 Haziran'da serbest bırakılan avukatlar İşçi Partisi (İP) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz, Ali Hadi Emre, Tülay Bekar ve Kutbedtin Kaya'yla ilgili soruşturma tutanaklarında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün'ün de ismi geçmişti. Soruşturma dosyasında, Şengün'ün eski bakan Oktay ve bazı avukatlarla telefon görüşmelerinin kayıt örneklerine yer verilmişti. Soruşturma dosyasına yansıyan iletişim tespit tutanaklarının usul gereği resen Adalet Bakanlığı'na gönderildiği, Şengün'le ilgili işlemin Adalet Bakanlığı'nın inisiyatifinde olduğu belirtildi. Bu uygulamanın rutin olduğu, Savcı Öz'ün Köksal Şengün'ü bakanlığa şikâyet etmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığı ifade edildi.

HAKİMLERE MEHMET HABERAL CEZASI

Yargıtay, Ergenekon davasında Mehmet Haberal'ın tahliye taleplerini reddeden 9 hakimi tazminat ödemeye mahkum etti. 

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Ergenekon tutuklu sanığı Mahmet Haberal’ın tahliye taleplerini reddeden özel yetkili İstanbul Ağır Ceza Mahkemeleri’nde görevli 9 hakimi bin 500’er lira tazminat ödemeye mahkum etti

Ergenekon davasının tutuklu sanığı Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın avukatları, tahliye istemlerini reddeden hakimlerin eşitlik ilkesine uygun davranmadıkları, bazı sanıklar sağlık gerekçesiyle tahliye olurken Haberal’ın tutuklandığından beri ölüm riski ile tedavi altında olduğunu belirttiler.

Avukatlar, Haberal’a sorulan 180 soru içinde “terör örgütü kurmak ve yönetmek”le ilgili bir tek soru bulunmadığını, kaçma ve delilleri karartma şüphesi bulunmayan müvekkillerinin tahliye taleplerini reddeden 9 hakimin tazminat ödemeye mahkum edilmesini istedi.

4. Hukuk Dairesi, 9 hakimi Haberal’a 1500’er lira tazminat ödemeye mahkum etti. Hakimlerin itiraz hakkı var.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?