banner15

Mahkeme tutanakları ve deliller anında internette

ABD’de ilk kez başvurulacak bir uygulamayla, davalarla ilgili deliller ve bilgiler internette yayınlanacak.

Mahkeme tutanakları ve deliller anında internette

ABD’de ilk kez başvurulacak bir uygulamayla, aralarında Serdar Tatar adlı Türk’ün de bulunduğu Fort Dix sanıklarının yargılanacakları duruşmayla ilgili deliller ve bilgiler internette yayınlanacak.

Hala televizyon kameralarının ve kayıt cihazlarının sokulmadığı, gazetecilerin ellerinde kağıt kalemlerle alındığı ABD mahkemeleri için bu uygulama önemli bir dönüm noktası olacak.

Tatar ve arkadaşlarının yargılanacakları Camden’deki Bölge Mahkemesi hakimi Robert B. Kugler, duruşma sırasında ilk kez interneti ve diğer teknolojileri kullanacaklarını açıkladı.

Deliller mahkemeye sunulur sunulmaz saniyeler içinde halka açık bir web sayfasına konulacak.

Sayfaya yüklenecek materyaller arasında video görüntüleri, ses kayıtları ve hatta FBI muhbirlerinin gizli kaydedilmiş konuşmaları da bulunabilecek. Hukuk ve gazetecilik uzmanları ilk kez başvurulacak uygulamayı olumlu karşıladılar.

Halkla ilişkiler danışmanı hukukçu Richard Lavinthal, "İnternet tam da böyle şeyler için var. Hakim Kugler’a şapka çıkarırım" dedi.

Kugler, bilgilerin internetten yayınlanmasının, dışarıdan gelecek telefonlara cevap vermeye zor yetişen mahkeme görevlilerine zaman kazandıracağını söyledi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2007, 08:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35