banner39

Mahkemeden sonra asıl DTP oylaması Meclis'te

Arınç, DTPliler'in istifaları tek tek oylanacağı için vekillerin bazılarına 'ret' bazılarına 'kabul' oyu verebileceğini söyledi

Arşiv 18.12.2009, 08:09 18.12.2009, 11:16
Mahkemeden sonra asıl DTP oylaması Meclis'te


Kapatılan DTP'li vekillerin toplu olarak istifalarını TBMM Başkanlığı'na bugün sunması bekleniyor. CHP ve MHP, istifaları kabul edeceği açıklamasını yaparken, kilit parti konumundaki AKP hala tavrını açıklamadı. İlk sinyaller, AKP yönetiminin, istifaların kabulü veya reddi konusunda vekilleri serbest bırakarak, grup kararı almayacağı yönünde. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bazı DTP'lilerin istifasının kabul edilirken, bazılarının kabul edilmeyebileceğini söyledi. AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ise bunun Arınç'ın kişisel görüşü olduğunu vurguladı.

İSME ÖZEL RET VEYA KABUL

Arınç AKP'li vekillerin, DTP'lilerin istifalarının kabulü konusunda 'isme özel' tavır alabileceği mesajını verdi ve şöyle dedi: '20 kişinin tek tek üyelikleri oylanacak. Milletvekillerimiz, olabilir birine el kaldırırlar, 'Milletvekilliği düşsün' derler, diğerine el kaldırmazlar, 'Bu kalsın' diyebilirler. Yani evdeki hesap çarşıya uymayabilir.'

Bu açıklama, kulislerde DTP'nin şahin kanadını temsil eden Emine Ayna gibi vekillerin istifasının AKP'li vekillerce kabul edilebileceği yönünde değerlendirildi.

TÜRK VE TUĞLUK'A ÜZÜLÜYORUM

Arınç, kapatılan partinin vekillerinin 20 kişi ile yeni bir grup kurabileceğini belirterek, 'Şimdi sizi makul bir siyaset noktasında tekrar görmek istiyoruz. Partinin ismi ne olursa olsun. İki tane yasaklı arkadaşımız (Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk) için çok üzülüyorum. Bir gerçektir ki onlar 5 yıl boyunca siyaset yapamayacaklar. Bir ara seçim olsa veya bir başka türlü seçime gidilse bağımsız olarak adaylığını koymalarına hiçbir engel yok' dedi.

HENÜZ GRUP KARARI YOK

AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ise DTP'lilerin istifasını sunmaları halinde nasıl davranacakları konusunda parti olarak değerlendirme yapmadıklarını kaydetti. Bozdağ, Arınç'ın açıklamasının da şahsi görüşleri olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, DTP'liler toplu istifa kararını açıkladığında, 'Onlar karar verdi ama biz daha vermedik' demişti.

Güç gösterisi mi yapıyorlar 

Bülent Arınç, STV'de katıldığı ''Günlük'' isimli programda DTP'li vekiller için şöyle konuştu: 'Siz şimdi duygusallığı aşamıyorsunuz. 'Biz sine-i millete döneceğiz, toptan istifa edeceğiz.' Bu konuda bana kalırsa kesinleşmiş bir kararları yok. Ama kendilerine bağlı kitleyi belli bir yöne sevk etmek istiyorlar. Belki de bunu bir güç gösterisi haline getirmek istiyorlar. Çünkü anayasada istifanın karşısında ne olacağı çok açık olarak yazılı. Meclis'e giren bir insan 'Ben istifa ettim' demekle istifa edemeyeceğini çok iyi bilmesi gerekir.'

Basit çoğunluk yeterli

DTP'li 19 milletvekilinin istifa etmesi ya da Meclis çalışmalarına bir ay içinde beş kez mazeretsiz katılmaması durumunda Meclis'te izlenecek prosedür farklılık gösteriyor. Anayasanın ''milletvekilliğinin düşürülmesi''ni düzenleyen 84. maddesi ve TBMM İçtüzüğünün ''üyelikten istifa''yı düzenleyen maddelerine göre, konu Genel Kurul'un oyuna sunulacak. İstifaların oylanmasında toplantı yeter sayısı (184) bulunması şartıyla basit çoğunlukla istifa kabul ediliyor. Devamsızlık durumunda Genel Kurul, milletvekilliğinin düşmesine, üye tamsayısının salt çoğunluğu olan 276 oyla karar veriyor.

İSTİFALAR BUGÜN

Anayasa Mahkemesi'nin kapatma kararı verdiği DTP'nin milletvekilleri beklenen istifalarını bugün Meclis Başkanlığı'na sunacak. Kapatılan DTP'nin grup başkanvekili Selahattin Demirtaş, dilekçelerde istifa gerekçelerini belirteceklerini söyledi. Demirtaş, açılımla ilgili süreçte DTP'nin suçlandığını belirterek 'Şimdi ne yapacaklar diye üzülüyorum. Bundan sonra suçu kime atacaklar merak ediyorum' dedi. Kapatılan DTP, BDP ile ortak toplantı düzenleyecek. Toplantı öncesi DTP'nin yasaklı Eşbaşkanı Ahmet Türk açıklama yapacak.

Kaynak: Akşam


 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü