banner15

Mahkemeye Haç Asmayan Yargıç Cezalandırıldı

İtalya'da görev yaptığı mahkeme salonunun duvarına haç konulmasını reddeden yargıç Luigi Tosti ücretsiz olarak işten uzaklaştırıldı.

Mahkemeye Haç Asmayan Yargıç Cezalandırıldı

Tartışma İtalya'da faşistlerin iktidarda olduğu dönemden kalma bir yasadan kaynaklanıyor. Faşistlerin yönetimindeki İtalya'da okullardaki bütün sınıflara ve mahkeme salonlarına Hristiyan haçının konulması zorunlu hale getirilmişti.

Halkın büyük çoğunluğu katolik olan İtalya'da laik kesim ile ülkenin eski Hristiyan köklerini ve geleneklerini yeniden egemen kılmak isteyenler arasındaki gerginlik son zamanlarda daha sık su yüzüne çıkmaya başladı. Yargıç Luigi Tosti, Adriyatik kıyısındaki Rimini kentinde yaşıyor.

Geçen aralık ayında duvarında haç bulunan bir mahkeme salonunda görev yapmayı reddettiği için başka bir mahkeme tarafından, sonradan tecil edilen yedi aylık bir hapis cezasına çarptırılmıştı. Bu hafta ise İtalya'nın en üst yargı organı görevinden kızağa çekildiğini ve maaşının da ödenmeyeceğini bildirdi.  

Kendini Yahudiliğe daha yakın hissettiğini söyleyen Tosti bu yüzden mahkeme salonundaki haçı Yahudilerin dini sembolüyle değiştirmek için izin istediğini, fakat bu talebinin reddedildiğini söylüyor. Yargıç Tosti bunun dini ayrımcılık olduğunu ve İtalya anayasasında belirlenen inanç özgürlüğü ilkesinin çiğnendiğini savunuyor.

Okul sınıflarına ve mahkeme salonlarının duvarlarına seksen yıl önce konan haç koyma zorunluluğu artık İtalyan okullarında sıkı bir şekilde uygulanmıyor. BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48