banner39

Mahkûmlar korsan kitaplara talip oldu

Cezaevleri sakinleri, polisin ele geçirdiği korsan kitapların kendilerine verilmesini istedi.

Arşiv 15.04.2010, 05:52 15.04.2010, 05:52
Mahkûmlar korsan kitaplara talip oldu

 
Polisin ele geçirdiği korsan kitaplar mahkumları harekete geçirdi. Milyonlarca kitabın kamyonlarla taşınmasını televizyon ve gazetelerde gören cezaevi sakinleri, bu kitapların kendilerine verilmesi için yetkilileri dilekçe yağmuruna tutuyor. 
 
Son yıllarda korsan kitap satanlara yönelik baskınlarını artıran İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü, geçen ay il genelinde yapılan operasyonda 1,5 milyon adet bandrolsüz kitap ele geçirdi. Cezaevinde okuyacak kitap bulmakta zorlanan mahkumlar, İstanbul Emniyet Müdürlüğü, valilikler ve cezaevi kurumlarına dilekçe yazarak bu kitaplara talip oldu.

Mersin Silifke M Tipi Cezaevi'nden Hakan Ö., Emniyet'e gönderdiği dilekçesinde, son dönemlerde polisin yaptığı başarılı operasyonlarda sayısız korsan kitabın ele geçirildiğini hatırlatıyor. Cezaevlerindeki kütüphanelerin kitap çeşit ve miktarı konusunda sıkıntılı olduğuna dikkat çeken mahkum, kitapların kendilerine gönderilmesi halinde masrafların ilgili cezaevi tarafından karşılanabileceğini ifade ediyor.

Bir başka dilekçede, "Bu kitapların bir kısmının kitaba en çok ihtiyaç duyan cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüler için her kitaptan beşer tane başta Silifke M Tipi Cezaevi olmak üzere tüm cezaevlerine gönderilmesinin (masraflar ilgili cezaevi tarafından karşılanmak üzere) en iyi tasarruf olacağını düşünüyorum." deniliyor. Rize L Tipi Cezaevi'nden İstanbul Valiliği'ne, tutuklu M.Ç. tarafından gönderilen dilekçede şunlar kaydediliyor:

"Operasyonlarda ele geçirilen korsan kitapların imha ve yakılmasından dolayı şahsım adına üzüntü duymaktayım. Sayın valimden ricam, kitapların tüm cezaevi kütüphanelerine bağışlanması için gerekli olan hassasiyeti gösterip gereğinin yapılması için emir ve müsaadelerinizi saygılarımla arz ederim." Paşakapısı Kapalı Cezaevi'nde kalan Doğan K. isimli mahkum da Emniyet'e ilettiği dilekçesinde, korsan kitapların cezaevindeki tutuklu ve hükümlülere verilmesi ile kendilerinin rehabilitasyonuna katkı sağlanacağını vurguluyor:

"Operasyonlarda, birçok korsan kitap diye adlandırılan kitap ele geçirdiğinizi yazılı ve görsel basından öğreniyoruz. Bu kitapların imha edilmesi yerine bulunduğum ceza infaz kurumuna gönderilmek sureti ile burada bulunan hükümlü ve tutukluların hizmetine sunulması, bu suretle bizlerin rehabilitasyonuna katkıda bulunmasının daha doğru bir uygulama olacağına inanıyorum."
 
Kaynak: Zaman

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?