banner15

Mahkumlar köpeklerle korkutuluyor

ABD cezaevlerinde, mahkumlar Irak'ta olduğu gibi köpeklerle korkutuluyor.

Mahkumlar köpeklerle korkutuluyor

ABD'deki bazı cezaevlerinde de Irak'taki işkence skandalıyla bilinen Ebu Garib cezaevindeki gibi köpeklerin mahkumları korkutmak için kullanıldığı bildirildi. Merkezi New York'ta bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (HRW) raporunda, ABD'nin Connecticut, Delaware, Iowa, Güney Dakota ve Utah eyaletlerindeki cezaevlerinde hücrelerinden çıkmayı reddeden mahkumları korkutmak için köpeklerin kullanıldığı, hatta korkutma işe yaramazsa köpeklerin mahkumları ısırmasına izin verildiği belirtildi.

HRW'nin ABD'deki programlarının direktörü Jamie Fellner, Ebu Garib'de köpeklerin mahkumu ısırmak için kullanılmadığını, ABD'de ise korkutmak için kullanıldığını, korkutma işe yaramazsa, köpeklerin mahkumların üzerine salındığını söyledi.
Raporda, Massachusetts ve Arizona eyaletlerinde ise uygulamanın bu yıl kaldırıldığı belirtildi. HRW, merkezi Washington'da bulunan Amerikan Islah Kurumuna uygulamayı yasaklaması çağrısında bulundu. ABD'de 2,2 milyon kişi demir parmaklıkların arkasında bulunuyor. Bu rakam tüm dünyadaki mahkumların yaklaşık dörtte birine tekabül ediyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48