banner39

Mahkumlar muz kartonunda

Haberde, cezaevinde yatan mahkumların soğuktan korunabilmek için muz kartonlarının içinde yattığı ve mahkum ailelerinin battaniye bağışı için cezaevi yönetimine başvurdukları bildiriliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Mahkumlar muz kartonunda

07 Ocak 2007 Pazar

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Mahkumlar muz kartonunda

 

Kuveyt’te yayınlanan Er-Re’y El-Aam gazetesinin bugünkü sayısında, Kuveyt Merkez Cezaevi’ndeki kötü koşullarla ilgili bir habere yer verilmiş.

 

Haberde, cezaevinde yatan mahkumların soğuktan korunabilmek için muz kartonlarının içinde yattığı ve mahkum ailelerinin battaniye bağışı için cezaevi yönetimine başvurdukları bildiriliyor.

 

Haberde ayrıca, cezaevinde keyfi uygulamaların yaşandığı, hücre cezası bir haftayı aşmaması gerekirken bazı mahkumların bir haftadan daha uzun süre hücrede tutulduğunun anlaşıldığı, eski ve yeni mahkumlara farklı muamele uygulandığı kaydediliyor.

 

Haberde, Kuveyt İçişleri Bakanı Cabir El-Mubarek’in adı 'Muz Kartonu Cezaevi'ne çıkan Merkez Cezaevi'yle ilgili soruşturma açılması emri verdiği yazıyor.

 

 

Barzan Et-Tikriti: O gece idamı beklerken 100 kere öldüm

 

Eş-Şarku’l-Evsat’ın bugünkü manşetinde Irak’ın idam edilen devrik lideri Saddam Hüseyin’in üvey kardeşi Barzan Et-Tikriti ve Avad El-Bender’in Saddam’ın idamını nasıl karşıladıklarını anlatan bir habere yer veriliyor.

 

 

Haberde, kendileri de idam edilmeyi bekleyen Barzan Et-Tikriti ve Avad El-Bender’in idamın ayrıntılarını hücrelerine ilk defa getirilen televizyondan izledikleri, idamın infaz saatini öğrendikten sonra avukatlarıyla şakalaşan Saddam’ın aksine Barzan Et-Tikriti ve Avad El-Bender’in Saddam’ın idamından bahsederken ağladıkları bildiriliyor.

 

Çarşamba günü kendilerini ziyaret eden avukatları aracılığıyla Eş-Şarku’l-Evsat’ın sorularını cevaplayan Et-Tikriti ve El-Bender, idam sabahı kendilerinin de idam edilmek üzere götürüldüklerini fakat infazın ertelenmesi nedeniyle hücrelerine geri getirildiklerini anlatmış.

 

Haberde belirtildiğine göre Barzan Et-Tikriti, “O gece beklerken ve dakikaları sayarken yüz kere idam edildim” demiş.

 

 

Suud El-Faysal: Hiç kimseyle bir İslam ülkesine karşı işbirliği yapmayız

 

Bugünkü Suudi Arabistan gazetelerinde Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El-Faysal’ın Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy’yle birlikte düzenlediği dünkü basın toplantısıyla ilgili çeşitli haber ve yorumlara yer veriliyor.

 

Ukaz gezetesi, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El-Faysal’ın Amerika, İngiltere, Suudi Arabistan ve İsrail’in İran’a karşı savaş hazırlığı içinde olduğu yönündeki haberlerle alay ederek, Suudi Arabistan’ın hiç kimseyle bir İslam ülkesine karşı ittifak içinde olmayacağını açıkladığını yazıyor.

 

Er-Riyad gazetesinin haberinde ise, Suud El-Faysal’ın Suudi Arabistan’ın Lübnan krizinde taraf olmadığı ve bütün istediğinin Lübnan’ın bütünlüğü ve istikrarı olduğu yönündeki açıklamaları başlığa taşınmış.

 

El-Cezire gazetesinin konuyla ilgili haberinin başlığıysa şöyle: “Kral Abdullah’ın Hizbullah’la görüşmesinde şaşılacak bir şey yok.. Suudi Arabistan tüm gruplarıyla Lübnan’ın dostudur”.

 

 

El-Vatan gazetesinin haberinde, Suudi Arabistan ile Fransa’nın başta İsrail olmak üzere bölgenin kitle imha silahlarından arındırılması üzerinde anlaştıkları bildiriliyor.

 

 

Hizbullah: Cidde görüşmesi olumlu

 

Suudi Arabistan Ukaz gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Hizbullah milletvekili Emin Şeri’nin Hizbullah heyetinin Suudi Arabistan ziyaretinin son derece olumlu olduğunu açıkladığı yazıyor.

 

Haberde belirtildiğine göre Hizbullah milletvekili Emin Şeri, Suudi Arabistan’ın Lübnanlı gruplara eşit mesafede durduğunu ve aralarında uzlaşma sağlamaya çalıştığını söylemiş.

 

Haberde ayrıca, Lübnan muhalefeti liderlerinden General Mişel Aun’un önümüzdeki günlerde Suudi Arabistan’ı ziyaret edeceği ve yetkililerle görüşmelerde bulunacağı bildiriliyor.

 

 

Amerikan ordusu kameralı telefonu yasaklıyor

 

Suudi Arabistan Er-Riyad gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir habere göre, Amerikan ordusu Irak’ta görev yapan askerlerin ve subayların, hatta üst düzey komutanların görev sırasında  kameralı cep telefonu kullanmalarını yasaklama kararı almış.

 

 

Haberde, kararın Saddam’ın idamının cep telefonuyla görüntülenmesinin ardından bu gibi olayların bir daha yaşanmaması için alındığı bildiriliyor.

 

Haberde ayrıca, Amerikan ordusunun Irak’taki en büyük asker değişimine hazırlandığı ve Irak’tan ayrılıp evine dönecek 40 bin Amerikan askerinin yerine 40 bin yeni asker gönderileceği, Pentagon’un iki hafta içinde bu değişimde kullanılacak üslerin inşası için 4 milyar dolar değerinde bir ihale açacağı yazıyor.

 

Er-Riyad’ın haberinde, Amerikan askerlerine mütercimlik yapan Iraklılardan bazılarının Amerikan ordusu aleyhine casusluk yaptığının belirlenmesi üzerine mütercimlerin sadece Amerika ve İngiltere doğumlular arasından seçilmesine karar verildiği kaydediliyor.

 

 

Filistin’de iç çatışmanın durması için 1 milyon imza

 

Suudi Arabistan Er-Riyad gazatesinde bugün yer alan bir haberde, İsrail zindanlarından kurtarılan Filistinli esirlerin iç çatışmaya son vermeye çağıran bir bildiriye 1 milyon imza toplamak için dün çalışmalara başladığı kaydediliyor.

 

Haberde belirtildiğine göre, Filistinli Esirler ve Esaretten Kurtarılanlar Buluşması Başkanı Sami Hüseyin, dün Ramallah’ta düzenlediği basın toplantısında, esaretten kurtarılmış yarım milyon Filistinliyi iç çatışmanın durdurulması için seferber edeceklerini söylemiş.

 

 

Eş-Şarku’l Evsat gazetesinin bugünkü sayısında yer alan Filistin’le ilgili bir haberde de, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın İçişleri Bakanlığı’na bağlı güvenlik birimini gayrımeşru ilan ettiği, Hamas’ın ise Abbas’a meydan okuyarak güvenlik biriminin sayısının 12 bine çıkarılacağını açıkladığı yazıyor.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?