banner39

Mahmur Kampı Toplantısı

Kuzey Irak'taki Mahmur Kampından Türkiye'ye girişlerin olabilmesi için Cenevre'de Şubat sonunda toplantı düzenleneceği bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Mahmur Kampı Toplantısı

Kuzey Irak’taki Mahmur kampının boşaltılması çabaları çerçevesinde kampta yaşayan binlerce kişinin Türkiye’ye dönüşlerine ilişkin anlaşmayı sonuçlandırmak amacıyla bu ay sonunda Cenevre’de toplanması bekleniyor.

ABD’nin gözlemci olarak katılacağı, Türk ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) arasındaki görüşmelerde geri dönüş anlaşmasına ilişkin değişik önerileri konusunda mutabakata varılmaya çalışılacak.

ANKA’nın edindiği bilgiye göre, Ankara’nın, PKK ile mücadele çerçevesinde kapatılmasını istediği Mahmur Kampı’nda yaşayan 10 bini aşkın Kürt kökenli Türk vatandaşlarının Türkiye’ye gönüllü dönüşlerini mümkün kılacak geri dönüş anlaşmasını sonuçlandırmak amacıyla Türk ve BMMYK yetkililerinin Cenevre’de bir araya gelmesi öngörülüyor.

ABD’nin gözlemci olarak katılacağı görüşmelerde Türkiye, BMMYK ile Irak arasında 2004 yılında yapılan “üçlü” toplantılarda müzakere edilen ancak bir türlü işlerlik kazanmayan anlaşmanın güncelleştirilmesi amacıyla taraflarca hazırlanan değişiklik önerileri ele alınarak bir mutabakata varılmaya çalışılacak.

Bu arada, BMMYK kaynakları, Cenevre görüşmelerin nihai tarihinin henüz kesinleşmediğini, Mart başında da yapılabileceğini belirtirken görüşmelerde anlaşmaya son şekli verilip verilmeyeceğini bir şey söylemek için henüz erken olduğunu ifade ettiler. Başka toplantıların yapılması gerekebileceği de kaydediliyor.

HAZIRLIK SÜRECİ

Mahmur kampı sorununun çözülmesi amacıyla başlatılan süreç, çeşitli aşamalardan oluşuyor. İlk olarak Irak ordusu, 17 Ocak’ta kampta silah aramasını yaptı. Bunun ardından Ocak sonunda bir sayım yapıldı. Şimdi ise sayım sonuçları bekleniyor.

Üçüncü aşamada bir anket yapılacak. BMMYK kaynakları, anketin Cenevre’deki görüşmelere paralel olarak da gerçekleşebileceğini belirtti.

Anket ile kampta kalan insanların Türkiye’ye dönmek isteyip istemediği, isterse de Türkiye’nin hangi bölgelerine gitmeyi arzuladıkları gibi unsurların belirlenmesi amaçlanıyor.

Bu arada, geri dönüş anlaşmasının sonuçlandırılarak Türkiye, Irak ile BMMYK arasında imzalanmasından sonra Mahmur kampının boşaltılmasına ilişkin işlemlerine başlanabilecek.

IRAK HÜKÜMETİNİN YAKLAŞIMI

Türkiye’ye dönmek istemeyen insanlar için Irak’ta yer belirlenmesi gerekecek. Bu çerçevede Irak hükümetinin ne düşündüğünü, ne gibi önerilerin olduğunu iletmesi gerekiyor.

ANKA

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?