banner15

Mahmut Abbas Türkiye'de

Filistin lideri Mahmut Abbas, resmi temaslarda bulunmak üzere bu akşam Türkiye'ye geldi.

Mahmut Abbas Türkiye'de

Filistin lideri Mahmud Abbas, resmi temaslarda bulunmak üzere bu akşam Türkiye'ye geldi. Başbakan Erdoğan'ın tur için ATA uçağını tahsis ettiği Abbas, Türkiye, "Bölünmeyin, teröre izin vermeyin" önerisinde bulunuyor. Mahmud Abbas, Filistin'e destek için çıktığı Avrupa turunun ilk durağı olan Türkiye'de, resmi temaslarına yarın başlayacak. Mahmud Abbas, Ankara’daki temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Bülent Arınç ile bir araya gelecek. Abbas’ın, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile de görüşmesi bekleniyor.


Mahmud Abbas, Türkiye’deki görüşmelerinin ardından Norveç, Finlandiya ve Fransa’yı ziyaret edecek. Abbas, Avrupa turunda, Hamas’ın Filistin’de hükümeti kurmasından sonra ülkesine yapılan yardımların kesilmesinin ardından, bu yardımların yeniden nasıl işlerlik kazanabileceğinin yollarını tartışacak. Hamas’ın hükümeti kurmasının ardından ABD, İsrail ve Avrupa Birliği, Filistin yöntemine doğrudan yaptıkları yardımları dondurmuştu.

Barış sürecinde Türkiye'nin rolü
 
Abbas'ın Türkiye ziyareti, iki ülke ilişkilerinin yanı sıra Filistin-İsrail çatışmasında barış yolunda atılabilecek adımlar ve barış sürecinde Türkiye'nin rolü üzerinde yoğunlaşacak. bbas, 'İsrail ve Filistin ile yakın ilişkileri bulunan ülkelerin, barış çabalarında önemli bir rol oynayabileceklerini' belirterek, Türkiye'nin her iki taraf ile yakın ilişkileri bulunduğunu ifade etmişti. Abbas, Avrupa turunda 25 ocakta yapılan Filistin parlamento seçimleriyle, Hamas'ın Filistin'de hükümeti kurmasından sonra ülkesine yapılan yardımların kesilmesinin ardından, bu yardımların yeniden nasıl işlerlik kazanabileceğinin yollarını tartışacak.
 
Abbas'ın bu doğrultuda, Batı başkentlerinde, yardımların doğrudan Filistin Ulusal Yönetimi Başkanlığı'na aktarılmasını önereceği belirtiliyor. Hamas'ın hükümeti kurması, ABD ve Avrupa ülkelerinden yıllık 600 milyon dolar dolayında bir yardımın dondurulmasına neden olmuştu. İsrail de Filistin adına topladığı aylık yaklaşık 50-55 milyon dolarlık vergi ve gümrük gelirinin transferini durdurmuştu.

Hamas El Fetih ile birlikte çalışacak

Rakip Filistinli siyasi gruplar Hamas ve El Fetih, aralarındaki görüş ayrılıklarını gidermek için birlikte çalışma kararı aldı. İki grubun liderlerinden yapılan açıklama, Hamas ve El Fetih destekçilerinin Gazze Şeridi'nde taşlar ve el yapımı bombalarla birbirlerine saldırmalarını izliyor. Hamas liderlerinden Halid Meşal'in, El Fetih'in, kurdukları hükümeti devirmek için İsrail'le işbirliğine gittiğini ima eden açıklamalar yapması, El Fetih'in destekçilerini öfkelendirmişti. Hamas ve El Fetih temsilcileri ise yaptıkları görüşme sonrası destekçilerine şiddete son vermeleri çağrısı yaptıklarını söyledi. Gazze'deki muhabirimiz Alan Johnston ise son çatışmaların tarafların birbirlerine ne kadar az güvendiklerini gözler önüne serdiğini belirtiyor.

Hamas militanları
Hamas ve El Fetih taraftarları Gazze'de çatışmışlardı

Öte yandan Filistinli bir yetkili Arap bankalarının, Amerika Birleşik Devletleri'nin baskısı yüzünden Filistin Yönetimi'ne fon aktarmadıklarını söyledi. Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas'ın danışmanı Nebil Amr, bazı Arap ülkelerinin aktardıkları fonların Arap Birliği'ne ulaştığını, ancak Amerika Birleşik Devletleri'nin terörle mücadele yasalarını ihlal etmesi halinde, bankalara parayı kendilerine aktarmama yönünde talimat verildiğini belirtti.

Hamas'ın seçim zaferi sonrası çok sayıda uluslararası kuruluş, Filistin Yönetimi'ne yapılan mali yardımları askıya almıştı. Filistinliler ise Hamas'ın iktidara gelmesi sonrası Arap ve İslam ülkelerinden ekonomik yardım talebinde bulunmuştu.Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48