Mahmut Alınak cezaevinde

DTP Kars eski il başkanı Mahmut Alınak, suçluyu övme suçuyla hapse girdi.

Arşiv 12.08.2008, 15:58 12.08.2008, 18:05
Mahmut Alınak cezaevinde

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Kars eski İl Başkanı Mahmut Alınak, Sulh Ceza Mahkemesi'nin, 'Suçluyu övdüğü' gerekçesiyle hakkında verdiği 50 günlük hapis cezasını çekmek için Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu ve tutuklanarak Kars Kapalı Cezaevi'ne konuldu.

Kars Belediyesi'nden Deniz Gezmiş, Vedat Aydın ve Musa Anter'in adlarını cadde, sokak ve parklara verilmesini istediği ve İmralı Cezaevi ile F tipi cezaevlerini eleştirdiği için Kars Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 'Suçluyu övdüğü' gerekçesiyle hakkında 50 gün hapis cezası verilen Mahmut Alınak'ın cezası bin YTL para cezasına çevrilmişti.

Mahmut Alınak, parayı ödemeyerek cezaevine girmeyi tercih etti. Alınak, cezaevine girmeden önce DTP Kars İl Başkanlığı binasında, İl Başkanı Veli Mükyen ile yaklaşık 100 partilinin katıldığı bir basın toplantısı düzenledi.

Alınak, konuşmasının ardından DTP'li grupla birlikte Adliye Sarayı'na kadar yürüdü. Partililerin, "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganları eşliğinde Adliye Sarayı'na gelen Alınak, DTP'lilerle ve yakınlarıyla vedalaştıktan sonra, Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek işlemlerini yaptırdı.

Alınak daha sonra alkışlar eşliğinde sivil bir polis aracına bindirilerek Kars Kapalı Cezaevi'ne götürüldü.

Kaynak: AA


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?