banner39

'Mahmut Esat Hukuk Ödülü' laikçi Eminağaoğlu'na

İstanbul Barosu, "Mahmut Esat Bozkurt Hukuk Ödülü"nün bu yıl Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'na verilmesini kararlaştırdı.

Arşiv 01.04.2008, 15:29 01.04.2008, 15:29
'Mahmut Esat Hukuk Ödülü' laikçi Eminağaoğlu'na

İstanbul Barosu'ndan yapılan açıklamaya göre, Eminağaoğlu'na ödülü, İstanbul Barosu'nun 130. kuruluş yıldönümü ve Avukatlar Günü kutlama etkinlikleri çerçevesinde 5 Nisan'da İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu'nda düzenlenecek törende verilecek.
Her yıl Cumhuriyet'in kazanımlarını, çağdaşlaşmayı savunan ve bu alanda çalışmalar yapan bir hukukçuya verilen "Mahmut Esat Bozkurt Hukuk Ödülü"nü, 2005 yılında da Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu almıştı.

Adına ödül verilen Mahmut Esat Bozkurt, Atatürk döneminde Adalet ve İktisat bakanlıkları yapmış bir kişi. Mahmut Esat Bozkurt, Adalet Bakanı iken söylediği, "Herkes, dostlar, düşmanlar ve dağlar, bu ülkenin efendisinin Türkler olduğunu bilmelidir. Saf Türk olmayanların, Türk anavatında sadece bir tek hakları vardır; hizmetkar olma hakkı köle olma hakkı" sözleriyle tanınıyor.

Mahmut Esat Bozkurt ödülünü alan Yargıçlar ve Savcılar Birliği YARSAV'ın başkanı Faruk Eminağaoğlu ise anayasada türban ile ilgili yapılması düşünülen değişiklikler için, "Devrim yasaları ile bağdaşmaz" açıklaması yapmıştı.
Abdullah Gül`ün cumhurbaşkanı adaylığına da karşı çıkan YAR -SAV Başkanı, Prof. Ergun Özbudun başkanlığındaki bir komisyonun hazırladığı yeni anayasa taslağını ise geri bir adım olarak nitelemişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?