banner39

Mahmut Şevket Paşa'ya suikast yapıldı

Mahmut Şevket Paşa'ya suikast yapıldı, Batı Çalışma Grubu kuruldu, Merve Kavakçı vatandaşlıktan çıkarıldı...

Arşiv 11.06.2010, 11:32 12.06.2010, 01:59
Mahmut Şevket Paşa'ya suikast yapıldı

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Batı Çalışma Grubu kuruldu, Merve Kavakçı vatandaşlıktan çıkarıldı, Mahmut Şevket Paşa'ya suikast yapıldı...

MAHMUT ŞEVKET PAŞA’YA SUİKAST YAPILDI

1 Haziran 1913’te Mahmut Şevket Paşa Beyazıt’ta uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü. II. Abdülhamid’in tahttan indirilmesinde oynadığı rol ile imparatorluğun en güçlü kişilerinden biri olan Mahmut Şevket Paşa İttihat ve Terakki'nin gerçekleştirdiği hükümet darbesinden sonra (Babıali Baskını) Enver Bey’in de telkinleriyle V. Mehmet Reşat saltanatında 23 Ocak 1913 - 11 Haziran 1913 tarihleri arasında dört ay on dokuz gün sürecek olan sadrazamlık görevine getirildi. Mahmud Şevket Paşa’nın nüfuzu ve kendi başına hareketleri parti içinde kendisine karşı muhalif bir grubun doğmasına yol açmıştı. Nitekim 11 Haziran 1913’te saat 11.30 sularında Paşanın makam aracı üç koldan yaylım ateşine tutulacak ve paşa arabasının içinde tabanca ile beş kurşunla vurularak öldürülecektir. Suikastın esası aydınlanmamış olsa da bundan yaralanan İttihatçılar, muhaliflerini asma fırsatını buldular. Padişah, ittihatçıların baskısı karşısında Said Halim Paşa'yı sadrazam tayin etmiş, böylece İttihatçılar tam olarak iktidarı ele geçirdiler.

BATI ÇALIŞMA GRUBU KURULDU

11 Haziran 1997’de Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde irticaya karşı Batı Çalışma Grubu oluşturulduğu bildirildi. BÇG’nin ülke genelinde birçok fişleme olayının ardında olduğu ve ülkede bir vesayet rejimi oluşturulması yönünde çalışmalar yürüttüğü ortaya çıktı.

MERVE KAVAKÇI VATANDAŞLIKTAN ÇIKARILDI

11 Haziran 1999’da Bakanlar Kurulu 13 Mayıs 1999 tarihinde Fazilet Partisi'nden milletvekili seçilen Merve Kavakçı'yı vatandaşlıktan çıkarma kararı aldı. Merve Kavakçı ilk kez başörtülü olarak milletvekili seçilen kişi olarak kayıtlara geçti. TBMM’de milletvekili yemini etmesi engellenen Merve Kavakçı Ecevit Hükümeti kararıyla vatandaşlıktan çıkarıldı.

KIZILAY KURULDU

11 Haziran 1868’de o günkü ismiyle Hilal-i Ahmer, günümüzdeki ismiyle Kızılay kuruldu. Kızılay özellikle doğal afetler ve acil ihtiyaç durumlarında yardım faaliyetlerini koordine etmek amacıyla kuruldu.

ABD BAĞIMSIZLIK BİLDİRGESİNİN TASLAĞI SUNULDU

11 Haziran 1776 tarihinde Virjinya'lı delege Richar Henry Lee, bağımsızlık için bir karar sureti sunmuştur. Taslağın sunulmasından sonra, Massachusetts'ten John Adams, Pensilvanya'dan Benjamin Franklin, Virjinya'dan Thomas Jefferson, New York'tan Robert R. Livingston, ve Connecticut'tan Roger Sherman tarafından oluşan beşli komite tarafından bildirge hazırlanmıştır. Bildirgenin büyük bir bölümü Jefferson tarafından yazılmıştır. Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi On üç Koloni'nin Büyük Britanya Krallığı'ndan ayrı olarak bağımsızlıklarını ilan ettikleri belgedir. Kongre tarafından 2 Temmuz 1776 tarihinde onaylanmış 4 Temmuz'da ilan edilmiştir; bu tarih Amerika Birleşik Devletleri'nde her sene Bağımsızlık Günü olarak kutlanmaktadır. Bu belge Washington, D.C.'deki devlet arşivlerinde gösterimde bulunmaktadır. Amerikan kolonilerinin bağımsızlıkları Büyük Britanya Krallığı tarafından 3 Eylül 1783 tarihindeki Paris Antlaşması'yla tanınmıştır.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?