banner39

Makedonya'da seçimlerin 2. turu bugün

Makedonya parlamentosu ve hükümetinde Türkleri temsil eden Türk Demokratik Partisi, seçimlerde Gyorge İvanov'u destekliyor

Arşiv 05.04.2009, 11:27 05.04.2009, 11:27
Makedonya'da seçimlerin 2. turu bugün


Makedonya'da Cumhurbaşkanlığı seçimi ve yerel seçimlerin ikinci turu bugün yapılıyor.

Makedonya'da 22 Mart'ta yapılan seçimlerde Cumhurbaşkanlığı için yedi adaydan hiçbiri yeterli çoğunluğu elde edememişti.

İkinci tur seçimlerde koalisyon hükümetinin adayı Gyorge İvanov ile muhalefet partilerinin adayı Lyubomir Fırçkovski Cumhurbaşkanlığı için yarışacak.

İkinci turda 41 belediyede sadece Cumhurbaşkanlığı seçimine gidilirken, 43 belediye ile Üsküp Büyükşehir belediyesinde belediye başkanlıkları ve cumhurbaşkanlığı için oy kullanılacak.

Makedonya Türklerini mecliste ve hükümette temsil eden Türk Demokratik Partisi (TDP) seçimlerin ikinci turunda koalisyon ortaklarının adayını desteklemeye devam edecek.

TDP Genel Başkanı Kenan Hasip, "Türk Demokratik Partisi olarak koalisyon ortağımızın Cumhurbaşkanı adayını, Sayın Gyorge Ivanov'u destekleyeceğiz. Umarım ki halkımız kabarık sayıda sandık başına çıkıp Anayasada öngörülen %40 barajını aşacağız" dedi.

Birinci tur seçimlerde Merkez Jupa belediye başkanlığı ile 16 belediyede 27 meclis üyeliği kazanan Türk Demokratik Partisi, ikinci turda meclis üye sayısını otuza yükseltmeyi amaçlıyor.

Kaynak: TRT

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?