banner15

Makedonya'nın NATO üyeliğine Arnavutluk engeli

Makedonya'daki Arnavutlar, ülkenin NATO üyeliğini engellemesi için Arnavutluk hükümetine çağrı yapacak

Makedonya'nın NATO üyeliğine Arnavutluk engeli


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Makedonya'da yaşayan Arnavut asıllı vatandaşları temsil eden Demokrat Parti başkanı Menduh Taci, kendilerine yönelik tutumunu değiştirmeyen Üsküp'ün NATO üyeliğine engel olması için Arnavutluk hükümetine başvurmayı düşündüklerini açıkladı.

Makedon hükümetinin Arnavut toplumunun taleplerini görmezden geldiğini belirten Taci, önümüzdeki hafta Tiran'da yapılacak görüşmeler öncesinde Arnavutluk başbakanı Sali Berişa ile bir araya geleceğini duyurdu.

"Beni yanlış anlamasından korktuğum için vazgeçmiştim ama fikrimi değiştirdim, görüştüğümüzde bu konuyu ona aktaracağım" ifadesini kullanan Taci, iktidardaki sağcı yönetimi, Makedonlar'a öncelik tanıyan teşvik politikaları uygulamakla suçladı.

Arnavutluk ve Makedonya 2008 yılında NATO'ya girmek için aday olmuş ancak Makedonya Yunanistan'ın itirazı nedeniyle üye olamamıştı.

2001 yılında imzalanan ve Arnavutlar'a Makedonlar'la aynı hakların sağlanmasını içeren Ohri Barış Anlaşması'nın yıldönümü yaklaşırken, Taci, etnik Arnavut toplumunun haklarının desteklenmesi konusundaki hükümlerin yerine getirilmediğini söyledi.

AB Büyükelçisi Erwan Fouere'nin çabalarına rağmen, Demokrat Parti meclis boykot kararından da vazgeçmeyeceğini açıkladı. Taci, partisinin "Bu hükümet düşene kadar" meclis çalışmalarına katılmayacağını belirtti.

120 sandalyeli mecliste sadece üç milletvekili bulunan partinin boykotu hükümet çalışmalarını etkilememesine rağmen, ülkenin AB üyeliği sürecinde ciddi sorunlar çıkması anlamına geliyor. Partiler arası diyaloğun devam etmesi, AB'nin Makedonya'nın üyeliği için ortaya koyduğu kriterler arasında yer alıyor.

Taci'nin tepkisi ve eleştirileri, Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan ve ülkenin reform çabalarını eleştiren yıllık raporun yayınlanmasından kısa bir süre sonraya rastlaması da dikkat çekiyor.

2005 yılında AB adayı olan Makedonya'nın üyelik müzakerelerine başlama talebi, yetersiz reformlar nedeniyle üst üste üç defa reddedildi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2009, 16:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35