banner39

Malatya'daki Misyoner faaliyetlere ara verildi

İncil ve Hristiyanlıkla ilgili kitaplar satan Zirve yayınevindeki katliamın ardından Pastör İhsan Özbek Malatya'daki faaliyetlerini durdurduklarını açıkladı.

Arşiv 21.04.2007, 16:10 21.04.2007, 17:20
Malatya'daki Misyoner faaliyetlere ara verildi

Kurtuluş Protestan Kiliseleri önderi ve Türkiye Protestan Kiliseler Birliği eski Başkanı Pastör İhsan Özbek, Ağbaba İş Hanı'ndaki Zirve Yayınevi'ni faaliyetlerine son vereceğini belirterek, ‘Saldırı öncesinde zaten kapatmayı planlıyorduk. Zirve Yayınevi ile birlikte kentteki faaliyetlere de bir süreliğine ara veriyoruz’ dedi.

Öte yandan Ankara Emniyet Müdürlüğü, Hıristiyanlıkla ilgili yayın yapan bazı yerlerde önlem alınması için birimlerini uyardı. Ardından Altındağ ve Çankaya bölgesindeki 3 matbaa, bir yayınevi ve bir radyo çevresinde güvenlik önlemleri alındı.

12 KİŞİ GÖZALTINDA

Bu arada Malatya’da Zirve Yayınevi’ne yönelik saldırıyla ilgili gözaltına alınan zanlıların sorgusu sürüyor. Olayla ilgili İstanbul’da da bir zanlı yakalanarak, Malatya’ya gönderildi.

Malatya Valisi İbrahim Daşöz, Malatya saldırısı sonrasında gözaltına alınanların sayısının 12'ye yükseldiğini söyledi. Daşöz, gözaltında bulunan 10 kişi dışında son alınan kişilerden birinin zanlı Emre G.’nin kız arkadaşı olduğunu belirtti.

Gazetecilerin İstanbul’dan gözaltına alınıp Malatya’ya getirilen kişiye ilişkin sorusu üzerine Vali Daşöz, daha önce gözaltına alınan 10 kişinin herhangi bir polis kaydının bulunmadığını, son iki kişinin de buna benzer bir kaydına rastlanmadığını vurguladı.

Üç gün ek gözaltı süresi alınan zanlıların Pazartesi günü adliyeye sevkedilmeleri bekleniyor.

Cinayeti gerçekleştiren zanlılar sorgularında, hastanede yoğun bakımda tutulan ve hayati tehlikesi bulunan arkadaşları Emre G’yi suçladıkları öğrenildi. Emre G.’nin, üç aydır saldırıyı planladığını öne süren zanlılar, cinayetleri de onun işlediğini söyledi.

Yetkililer zanlıları muhafazakarlığı ağır basan, milliyetçi bir grup olarak nitelendiriyor. Zanlıları yönlendiren kişilerin olup olmadığı, bir örgüt bağlantısı bulunup bulunmadığı da soruşturuluyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?