Malatya'daki yayınevi baskını önceden haber verilmiş

Duruşmada dinlenen tanık Burak Doğan, cinayetlerin işleneceğini 2 ay öncesinden mahkemede söylediğini ancak dikkate alınmadığını iddia etti.

Malatya'daki yayınevi baskını önceden haber verilmiş

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Malatya’da, bir yayınevinde 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili davanın görülmesine devam ediliyor. Duruşmada dinlenen tanık, cinayetlerin işleneceğini 2 ay öncesinden mahkemede söylediğini ancak dikkate alınmadığını iddia etti.

Sivas Kapalı Cezaevinden tanık olarak dinlenmek üzere getirilen Burak Doğan, daha önce yağma suçundan yargılandığı mahkemenin başkanına cinayetlerle ilgili bilgi verdiğini, ancak başkanın kendisini dikkate almadığını iddia etti.

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, mahkemeye dilekçeyle başvurduktan sonra müdahil avukatların da talebiyle olarak tanık olarak dinlenmesine karar verilen Doğan ifade verdi.

Sanıklardan Varol Bülent Aral ile 2006 yılının son aylarında bir arkadaş vasıtasıyla tanıştığını belirten Doğan, ifadesinde şu iddialarda bulundu:

''Kendisi sürekli vatan millet muhabbetleri yapan bir kişi idi. Kendisi ile sohbet ederken bana 'vatana millete faydalı olarak aklının alamayacağı kadar para kazanmak istemez misin' dedi. Kendisine bunun nasıl olacağını sorduğumda 'Malatya'da misyonerlik faaliyetlerinde bulunan ve gençlerimizi kandıran insanlar var. Bunlardan bazılarını ibret olsun diye cezalandırırsak aklının alamayacağı kadar para kazanmış olursun' dedi. Bunun üzerine kendisini dikkate almama kararı aldım. Sonra bana iftira atıp kendisini yağmaladığımı ileri sürdü. Yağma suçlamasıyla yargılandığım Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde 14 şubat 2007 tarihinde görülen duruşmada Mahkeme Başkanı Süleyman Kabak'a Malatya'da işlenecek cinayetlerle ilgili bilgi verdim. Bu bilgileri Varol Bülent Aral'ın bana söylediklerine dayanarak söyledim. Ancak mahkeme başkanı beni dikkate almadı. Bunun yargılamayla alakası olmadığını söyledi.''

''VAROL BÜLENT ARAL SİLAH GÖMDÜ''

Görüştükleri dönemde, Çöşnük yolunda bir araziye gittiklerinde Varol Bülent Aral'ın kendisine gösterdiği silahı bir beze sararak gömdüğünü öne süren Doğan, ''Silahın bulunması için çalışma başlatılması halinde yer gösterme konusunda yardımcı olabilirim'' dedi.

Müdahil avukatlar tarafından kendisine yöneltilen sorularını yanıtlayan tanık Burak Doğan, ''Hiçbir etkinliği olmayan parasız bir insanın sana devlet desteğinden ve büyük paralardan bahsetmesinden sonra kendisine bunları nasıl yapacağını sormadın mı?'' sorusuna şöyle cevap verdi:

''Varol Bülent Aral, Adıyaman Emniyet Müdürünü tehdit etmiş, sonra serbest kalmış, kent merkezinde elinde kaloşnikofla yakalanmış. Yine serbest kalmış birisidir. Sadece bu kadarını söylüyorum.''

Mahkeme Başkanı Eray Gürtekin, tanığın iddiaları üzerine 1. Ağır Ceza Mahkemesinde 14 şubat 2007 tarihinde 1. Ağır Ceza Mahkemesinin tutanaklarını getirerek okuduktan sonra tanık Doğan'a ''Tutanaklarda cinayetlerle ilgili bilgi verdiği yönünde bir ifade yer almamaktadır'' dedi.

Bunun üzerine Burak Doğan, ''iddiasını yineleyerek tutanağa yazılmamış olabilir, ancak ben bunu mahkemede söyledim'' yanıtını verdi.

DURUŞMADA GERGİNLİK

Burak Doğan'ın dinlenmesi sona erdiği sırada sanık Varol Bülent Aral'ın, Emre Günaydın ve babası ile ilgili söz almadan konuşması gerginliğe neden oldu. Varol Bülent Aral'ın üzerine yürüyen Emre Günaydın, jandarmalar tarafından engellenirken tanık Doğan ve Aral arasında sözlü sataşmalar yaşandı.

Mahkeme Başkanı Eray Gürtekin, uyarıda bulunarak söz alınmadan konuşulmamasını istedi.

''DİNK DAVASININ TANIĞI MALATYA'DA DİNLENSİN''

Müdahil avukatlardan Özkan Yücel, mahkemeden Hrant Dink cinayeti ile ilgili olarak görülen davada tanık olarak dinlenen Erhan Özel'in Malatya'da da tanık olarak dinlenmesini talep etti.

Yücel, ''İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden Hrant dink cinayeti davasında tanık olarak dinlenen Erhan Özel, Dink cinayeti ile ilgili önemli bilgiler vermiş ve Malatya cinayetleri ile ilgili de bilgisinin olduğunu ve talep olması halinde tanıklık edebileceğini söylemişti. Erhan Özel, kendi ifadesi ile uzun yıllar jitem adına çalışmış bir kişi olması nedeniyle dinlenmesinin yararlı olacağına inanıyorum'' dedi.

MAHKEME "KAFES EYLEM PLANI" DOSYASINI İSTEDİ

Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili davaya bakan mahkeme heyeti ''Kafes Eylem Planı'' dosyasında bulunan delillerin tamamının istenmesine karar verdi.

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde verilen aradan sonra duruşmaya devam edildi. Ara kararında, müdahil ve sanık avukatlarının talepleri değerlendirildi.

Mahkeme heyeti, önceki duruşmada da gündeme gelen ''Kafes Eylem Planı''yla ilgili İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki dosyada bulunan tüm delillerin istenmesine karar verdi. Kararda, ''deliller incelendikten sonra dava dosyalarının birleştirilip birleştirilmeyeceğine karar verilmesi'' ifadesi yer aldı.

Mahkeme heyeti ayrıca müdahil avukatların talebi üzerine Amasya'da tutuklu bulunan ve İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki Hrant Dink davasında tanık olarak dinlenen Erhan Özel'in hangi suçtan ceza evinde bulunduğu ve ceza evine giriş tarihinin istenmesi konusunda karar aldı.

Heyet, ayrıca tanığın 14. Ağır Ceza Mahkemesinde verdiği ifadenin tutanağının istenmesini, Malatya'da tanık olarak dinlenmesi yönünde gereğinin düşünülmesini de kararlaştırdı.

Talepleri alan mahkeme heyeti, duruşmayı 25 Hazirana bıraktı.
 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2010, 14:31
banner53
YORUM EKLE

banner39