banner39

Malermo şimdi de Japonya'yı vurdu

Japonya'da büyük çapta maddi zarara yol açan tayfun, 1 kişinin de ölümüne neden oldu.

Arşiv 08.10.2009, 12:48 08.10.2009, 12:49
Malermo şimdi de Japonya'yı vurdu


Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Asya'da yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan Melor tayfunu sabah saatlerinde Japonya'yı vurdu. İlk belirlemelere göre büyük çapta maddi zarara yol açan tayfun, 1 kişinin de ölümüne neden oldu.

Şiddetli rüzgar ve yoğun yağmur eşliğinde gelen tayfunun etkisinin güçlü olduğu yerlerde yollar ve evler su baskınına uğrarken, ağaçlar ve elektrik direkleri yıkıldı, bazı binalarda da büyük hasar meydana geldi.

1 KİŞİ ÖLDÜ 18 YARALI VAR

Polis yetkilileri, Wakayama bölgesinde gazete dağıtıcılığı yapan 54 yaşındaki Hiroshi Kitahara'nın motosikletiyle gittiği sırada tayfun nedeniyle devrilen bir ağacın altında kalarak hayatını kaybettiğini söyledi. Yetkililer, ayrıca 18 kişinin de yaralandığını kaydetti.Yerel televizyon kanalları, bazı bölgelerde su içinde kalan araçlar ve yataklarından taşan nehirlerin görüntülerini yayınladı.

Tayfun, Tokyo'daki günlük hayatı da olumsuz yönde etkiledi. Uçak seferleri iptal edilirken, kent içi ulaşımın can damarı sayılan tren seferleri de iptal edildi veya ertelendi.Japon Meteoroloji Ajansı, başlardaki hızı saatte 198 kilometreye yaklaşan tayfunun zayıflayarak kuzeye yöneldiğini, hızının da saatte 145 kilometreye kadar düştüğünü bildirdi.

315 UÇAK SEFERİ İPTAL

Melor tayfunu nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde ülkenin merkezi kesimlerinde bazı fabrikalar kapatıldı, bazı hızlı tren seferleri iptal edildi, otoyolların bir bölümü trafiğe önceden kapatıldı. Ülke genelinde toplam 315 uçak seferi iptal edildi.

Tayfunun etkisinin ülke genelinde giderek azaldığı belirtilirken, meydana gelen maddi zararın da korkulandan daha az olduğu kaydedildi.

Daha öncede sel ve tayfun sırasıyla Filipinler, Vietnam, Laos, Tayvan, Hindistan gibi ülkeleri vurmuştu. Sel ve felaketler nedeniyle yüzlerce insan hayatını kaybetmişti.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?