banner39

Malezya'da halvet tartışmaları

Malezya'da nişanlı çiftlerin Kamu alanlarında uygunsuz vaziyetlerini ihbar etmeyi teşvik eden karar ülkede tartışmalara neden oldu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Malezya'da halvet tartışmaları

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Malezya’nın kuzeyinde bulunan Terengganu eyaletinin uygunsuz davranışlarda bulunan nişanlı çiftler hakkında gönüllü şahıslardan casusluk yapmasını öngören kararına Malezya insan hakları grupları ve hukukçular tepki gösteriyor.

 

“İslam'da kadın” isimli çok başarılı bir kadın hakları derneği başkanı olan Zaitun Kasim, eyaleti bu planı iptal etmeye çağırdı ve ülkedeki her insanı potansiyel casus yapan kararı eleştirdiklerini söyledi. “Dindar yetkililerin aldığı bu karar hem para hem de efor sarfetme anlamında çok gereksiz bir uygulamadır.”

 

Eyaletin kararı adı altında, şehirlerdeki dini merkezlerde verilen eğitimlere katılan insanlar park ve otellere yerleştirilecek ve görevli oldukları noktalarda casusluk yapacaklar.

 

Çin muhalifi Demokrat Hareket Partisi Genel Sekreteri Lim Guan Eng da kararı eleştirenler arasında yer alıyor.

 

Yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Başbakan Abdullah Ahmet Bedevi eyalete gelişi güzel casus yerleştirerek keyfi bir uygulama başlatmıştır, uyguladığı ahlak politikalarında tutarlı olmalıdır. Bu dini uygulama ülkedeki turistleri olumsuz etkileyecek ve Malezya’daki sıradan vatandaşların hayatlarını da tehdit edecektir. Geçen yıl Langwaki’de bir otel odasında Amerikalı yaşlı bir çiftin odasına baskın yapıldığında Malezyalılar, dindar yetkililerin güçlerini nasıl uyguladığına şahit oldu.”

 

Eyaletin İslam Refah Komitesi Başkanı Resul Vahid bu konudaki ölçüyü koruyan bir açıklama yaptı. Kararı evli olmayan bir kadın ve erkek arasındaki “halvet” denen sakıncalı yakınlığı frenlediğini söyleyen Vahidi bunun yeni bir uygulama olmadığını da sözlerine ekledi. Bu hareketin sadece Müslümanlara uygulanacağını ve casusluk yapan gönüllülerin insanları tutuklamaya haklarının olmadığını öne sürdü.

 

Çok kültürlü Malezya’da İslam hukuku uygulanıyor ve sivil kanunlar bu bağlamda işlevsellik kazanıyor ve buna göre halvet durumu gizlilik arz eden bir durumdur.

 

26 milyon nüfuslu Malezya’nın % 60’ını Müslümanlar oluşturuyor. %35’ini ise Budist, Hindu ve Hristiyan dinlerine mensup etnik Çinli ve Hindistanlılar oluşturuyor.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?