banner39

Malezya'da 'Mahathir' krizi

Başbakan Bedevi, parti yönetimini Mahathir değerlendirmesi için toplantıya çağırdı.

Arşiv 21.05.2008, 13:20 21.05.2008, 16:42
Malezya'da 'Mahathir' krizi


Malezya Başbakanı Ahmed Bedevi, iktidardaki Birleşik Malay Ulusal Hareketi (UMNO) MKYK'sını, Mahathir Muhammed için acil toplantıya çağırdı. Toplantıda, partiye suçlamalar yönelterek istifa eden eski Başbakan Mahathir Muhammed hakkında değerlendirmelerde bulunulacak, bundan sonra izlenecek strateji belirlenecek.

Mahathir'in UMNO'dan ayrılması ile Malezya'da siyasi riskler arttı. Hükümet enflasyon ve yavaşlayan ekonomi ile mücadele ederken, yabancı yatırımcılar tedirginlik içine girdi. Başbakan Ahmed Bedevi, ayrıca muhalefet lideri Enver İbrahim'in, UMNO'dan bazı milletvekillerini transfer ederek hükümeti yıkmasından da endişe ediyor.

Malezya Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü'nden Zeynel Aznam Yusuf, "Aşırı politika, bütün siyasi ve ekonomik çevrede büyük belirsizlikler ortaya çıkardı" dedi.

UMNO, Mart'taki seçimlerde başarısız olmasından beri zor durumda. Barisan Nasional (BN) koalisyon hükümeti parlamentodaki üçte iki çoğunluğunu kaybetti.

Malezya'da gıda fiyatlarının artması ile Nisan'da enflasyon yüzde 3 oldu. Bu son 15 ayın en yüksek rakamı. Hükümet, ayrıca artan petrol fiyatlarına sübvansiyon uygulamak için reform çalışmaları yapıyor.

Kaynak: Reuters

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?