banner39

Malezya'da yabancılara akaryakıt satışlarında kısıtlama

Petrol fiyatlarındaki aşırı artış sebebiyle akaryakıta sübvanse uygulayan Malezya, yabancı plakalı araçlara benzin satmama kararı aldı.

Arşiv 27.05.2008, 16:03 27.05.2008, 16:30
Malezya'da yabancılara akaryakıt satışlarında kısıtlama


Malezya, akaryakıt sübvanselerindeki suistimalleri önlemek amacıyla Cumartesi'den itibaren yabancıların araçlarına benzin ve mazot satışlarında kısıtlamaya gidecek.

Bernama haber ajansının bildirdiğine göre, uygulamanın turizm sektörüne darbe vurabileceği belirtildi.

Malezya iç ticaret bakanı Shahrir Samad, dün geç saatlerde yaptığı açıklamada Malezya'nın Singapur ve Taylan sınırındaki şehirlerde 200 ile 300 petrol istasyonu bulunduğunu belirterek Malezya'ya kayıtlı olmayan araçlara akaryakıt satılmasının yasaklanacağını bildirdi.

OPEC üyesi olmamasına rağmen Malezya, petrol ihraç ediyor. Malezya'nın uyguladığı akaryakıt sübvanseleri sebebiyle Asya'da en ucuz akaryakıt Malezya'da satılıyor.

Malezya, dünya piyasalarında ham petrol varil fiyatlarının 135 doları geçmesiyle bu yıl akaryakıta uygulanan sübvanse miktarının 15.51 milyar doları (50 milyar ringgit) vurabileceğini bildirdi.

Malezya'nın Brunei, Endonezya, Singapur ve Tayland ile sınırı bulunuyor.

Shahrir, Tayland ile ilgili olarak akaryakıt satışlarındaki kısıtlamanın Tayland sınırısındaki bölgenin 30-50 kilometre içerilere kadar geçerli olacağını belirtti.

Malezya, akaryakıt satışlarında kısıtlama kararını enflasyon oranının son 15 ayın en yüksek seviyesine çıkması üzerine aldı.

Singapur'da Ideaglobal'da bir ekonomist olan Gundy Cahyadi, "Hükümet petrol fiyatlarını yükseltmeyeceğini söyledi. Bu sebeple yeni açıklamalar yapacağını tahmin ediyorum. Malezya'nın net petrol ihracatı olmasına rağmen, ekonomi bıçak sırtında. Şimdilik bunun bütçeye bir zararı olmayacak." dedi.

Akaryakıt fiyatlarının Malezya'da ucuz olması sebebiyle Tayland ve Singapur'dan yüzlerce araç sahibi dizel ve benzin almak üzere Malezya'ya günlük geliyor.

Shahrir, hükümetin yeni bir sübvanse sistemi açıklayana kadar söz konusu yasağın devam edeceğini bildirdi.

Reuters

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?