banner39

Mali kriz Kraliçe'nin maaşını bile vurdu!

İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth ülkedeki ekonomik krizin bedelini ödeyen en üst düzey isim oldu.

Arşiv 23.06.2010, 12:46 23.06.2010, 12:51
Mali kriz Kraliçe'nin maaşını bile vurdu!

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne yeni hükümetin ilk bütçesini açıkladı. İngilterenin Avrupadaki en büyük bütçe açığına sahip ülkelerden biri olduğunu ifade eden Osborne ülkedeki herkesin kemer sıkması gerektiğini söyledi. Bütçede kamu harcamalarında büyük ölçüde kesintiye giden İngiliz Hükümeti, Kraliçe 2inci Elizabethin maaşını da bu yıl için dondurma kararı aldı.

Kraliçe bu maaşı kraliyet görevlerini yerine getirerek İngiliz Devletini temsil ettiği için alıyordu. Kraliçenin maaşı gelecek yıllar için de düşürülecek.

GAZETELER UMUTSUZ

Kemer sıkılacak bütkçe Guardian'da "Şimdi acı, sonra acı" olarak manşete taşındı. Gazete, bütçede öngörülen kesintilerin etkisinin yıllar boyunca hissedileceğine işaret ediyor. Zira, katma değer vergisinin yüzde 17,5'tan yüzde 20'ye çıkarılması; kamu sektörü çalışanlarının maaşlarının iki yıl süreyle dondurulması gibi tedbirler öngören bütçe, son 60 yılın en büyük kesintilerini içeriyor.

Gazete, başyazısında da, Osborne'un kumar oynadığı yorumunu yaparak şu ifadeleri kullandı: "Muhafazakâr Partili Maliye Bakanı, öncelikle ekonominin katma değer vergisi ve diğer vergilerde öngörülen artışşa, kamu harcamalarında ve sosyal yardım kalemlerinde öngörülen kesintilerle ekonominin çökmeyeceğini; ikinci olarak da zaten kötü olan şimdiki durum daha da kötüye giderse Liberal Demokratların Muhafazakârların yanında duracaklarını iddia ediyor. Eğer bu iddialar ters teperse, yeni maliye bakanı ekonimiyi yeni bir resesyona sürükleyecek ve koalisyon hükümetini paramparça edecektir."

Independent'ın manşetinde ise bütçede öngörülen tedbirlerin adil olup olmadığı sorgulanıyor. Gazetenin başyazısında da, aynen Guardian'da olduğu gibi George Osborne'un riskli bir kumar oynadığı yorumu yapılıyor.

2011'in İngiltere ekonomisi için en zor geçecek yıl olacağı tahmininde bulunan Financial Times ise bütçede öngörülen kesintilerin en çok yoksul kesimleri vuracağını yazıyor. Ancak gazete, başyazısında, Osborne'un verdiği vaatleri tuttuğunu belirtiyor. İngiltere'nin yaklaşık 150 milyar sterlinlik bütçe açığını beş yılda kapatması için Osborne'un cesur bir başlangıç yapmasının zaten gerekli olduğunu yazan Financial Times, bu doğrultuda kamu harcamalarının kesilmesinin doğru bir karar olduğunu savunuyor. Bütçede beş yıl zarfında 113 milyar sterlinlik mali daralmanın öngörüldüğünü ve bunun iddialı bir hedef olduğunu belirten gazete, kamu sektöründe kesintiler başlayınca tansiyonun da artacağını belirtiyor.

Daily Telegraph'ın başyazısında da bütçenin İngiltere ekonomisini uçurumun eşiğinden döndüreceği savunuluyor. Ancak Financial Times gibi, Daily Telegraph da, sonbaharda kamu harcamalarının nasıl yapılacağı hakkındaki ayrıntılar açıklanmaya başlayınca bütçeye muhalefetin tırmanabileceğini belirtiyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?