banner39

Malik bin Nebi'ye büyük hakaret

İslam dünyasının tanınmış Cezayirli düşünürlerinden Malik bin Nebi'nin evi geneleve dönüştürüldü.

Arşiv 19.08.2007, 13:51 20.08.2007, 11:43
Malik bin Nebi'ye büyük hakaret


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

1973 yılında vefat eden Cezayirli büyük İslam düşünürü Malik bin Nebi'nin evi geneleve dönüştürüldü. İslam dünyasından birçok aydın Cezayir hükümetini protesto eden bir bildiri yayımladı.

Yayımlanan ortak bildiride, Cezayir Devlet Başkanı Abdulaziz Buteflika’nın bu oyuna bir son vermesi, İslâm dünyasının ortak değeri olan bu düşünürün mahremine kirli ellerin uzanmasına izin vermemesi gerektiği kaydedildi. Cezayir hükümetinin ise tepkileri önemsemediği bildiriliyor.

“İdeolojik Savaş Casusları”nın puslu deryalarında, inanan kitlelere “Çağa Tanıklığım”la rehber olmuş Cezayirli ünlü İslam âlimi Malik Bin Nebi, Müslümanlar değerleriyle, değerlerine anlam katan ve kitlelerle değerler arasında köprü olan kanaat önderlerinden biridir. Nebi, sadece içinde yetiştiği dünyayı etkilememiş, Türkçe’ye tercüme edilen eserleriyle de Türk aydınlarını da ciddi etkilemiştir.


Malik bin Nebi kimdir?

1905'te Konstantin'de doğdu. Liseyi bitirdikten sonra Paris'e gitti ve yüksek öğrenimine burada devam etti. 1935'te elektrik mühendisi oldu. Fikri eserleriyle Cezayir'deki İslâmi şuurlanmada önemli etkinliği oldu. 1956'da Mısır'a iltica etti. 1963'te yeniden Cezayir'e döndü ve 1973'te burada vefat etti. Malik bin Nebi'nin birçok eseri Türkçe'ye kazandırılmıştır.Gazeteci-Yazar Serdar Demirel'in konuyla ilgili makalesini okumak için tıklayın:

Malik Bin Nebi’nin mahremine çirkin komplo

 

Malik bin Nebi'nin anısına hazırlanan siteye bakmak için tıklayın:

http://www.binnabi.net

 

 

 


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?