banner15

Maliki ABD'den silah istedi

Irak Başbakanı Maliki ABD'den silah istedi. ABD, Iraklı askerlere verilecek silahların milislerin eline geçmesinden endişeli.

Maliki ABD'den silah istedi
Irak Başbakanı Nuri el Maliki, 'ABD ihtiyacımız olan silahları verirse ülkedeki Amerikan askeri sayısı 3-6 ayda büyük oranda azaltılabilir' dedi.

İngiliz Times gazetesine mülakat veren Irak Başbakanı Maliki, ABD'nin Bağdat'taki güvenlik güçlerine yeterli silah ve mühimmat vermeyi reddetmesinin çok sayıda hayata mal olduğunu söyledi. Maliki, ABD'nin bu konuda daha önceden verdiği sözleri tutmasını istedi.

ABD ise silahların Şii ya da Sünni güçlerin eline geçebileceğinden endişe ediyor. Şii kökenli Başbakan Nuri el Maliki, Washington tarafından sık sık Şii güçlerle mücalede yeterli mesafe katedememekle suçlanıyor.

Bağdat'ta bombalamalar

Irak polisi, başkent Bağdat'ta sabah saatlerinde düzenlenen bir dizi bombalı saldırıda en az 17 kişinin öldüğünü, 47'sinin de yaralandığını açıkladı. Bomba yüklü araçlarla yapılan saldırılardan ilkinin kent merkezinde düzenlendiği ve 4 polisin öldüğü bildiriliyor.

İkinci saldırı, kentin en büyük sebze halini hedef aldı. Güneydeki Dora semtinde bulunan halde üstüste 3 bomba patladı. Olayda 10 kişi öldü, 30 kişi de yaralandı. Dora, Irak'ın çeşitli yerlerinden üreticilerin mallarını getirerek sattıkları bir hal.

Buradaki satıcılardan biri olaydan sonra "Artık kimseye merhametleri kalmadı" diye konuştu, "Burada Sünniler, Şiiler ve Hıristiyanlar çalışıyor. Ve hepsi de yaşamak istiyor. Ama bombacılar bizi bu yoksul yerde de buldu."

Üçüncü saldırıysa Şiilerin çoğunlukta olduğu Sadr bölgesi yakınlarında meydana geldi; 3 kişi öldü, 7 kişi yaralandı. Bu saldırılarla, son üç gündeki bombalamalarda ölenlerin sayısı 150'yi aştı.

Bu sayı, ölüm mangalarının infaz ettiği kişileri kapsamıyor. Yerel kaynaklar polisin sabahları başkent sokaklarından düzinelerce ceset topladığını söylüyor. Bağdat'taki muhabirlerse, ABD ve Irak güçlerinin başlatacağı yeni güvenlik operasyonu öncesinde bombalı saldırıların arttığına dikkat çekiyor.

 

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35