banner39

Maliki Irak'ta yeni bir ittifak kurdu

Irak başbakanı Maliki, Irak'ta seçimler için Sünni grupları da içine alan geniş tabanlı yeni bir ittifak kurdu

Arşiv 01.10.2009, 17:09 02.10.2009, 10:21
Maliki Irak'ta yeni bir ittifak kurdu


Irak Başbakanı Nuri el Maliki, Ocak ayındaki genel seçimlere katılacak yeni bir siyasi ittifak oluşturdu.

"Hukuk Devleti" adıyla anılacak olan blok, Irak'taki farklı etnik ve dini grupları temsil eden 40 siyasi partiden oluşuyor.

2006 yılından bu yana başbakan olan Maliki'nin Dava Partisi Ağustos ayında Şii ağırlıklı koalisyondan çekilmişti.

 Maliki'nin dün açıkladığı seçim ittifakına katılan gruplar arasında, El Kaide'ye karşı mücadele eden Sünni grup ve aşiretlerin yanı sıra geçen yerel seçimlerde vilayetlerde başarı kazanan bazı Sünni gruplar da yer alıyor. İttifak üyeleri arasında Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani ve hükümet sözcüsü Ali Debbağ da bulunuyor. İttifakta ayrıca bazı Kürt gruplar ve Hıristiyan gruplar da bulunuyor.

Maliki, seçim ittifakını açıklarken yaptığı konuşmada, "Hukuk devletinin doğuşu, barışçıl ve milliyetçi ilkeler üzerinde kurulmuş modern Irak tarihinde çok önemli bir kilometre taşıdır." dedi. Iraklıların ilk kez "gelecek yılların yükünü omuzlamak için" etnik ve mezhep farklılıklarını bir kenara bıraktıklarını söyledi. Irak'ın 2005 yılındaki son meclis seçiminde rekabet, etnik ve mezhepsel farklılıklar zemini üzerinden yaşanmıştı. Şii parti ve grupların oluşturduğu Birleşik Irak İttifakı, 275 sandalyeli mecliste 128 sandalye kazanmıştı.

Uzmanlar, yeni bloğun da kendi başına çoğunluk oyunu alamayacağını, bu ittifakın da daha geniş bir koalisyon oluşturmak zorunda kalacağını söyledi.

Kendisi de Şii olan Maliki'nin ittifakının karşısında ise İran'a yakınlığı ile bilinen Irak'ın en büyük Şii partisi Irak Yüksek İslam Konseyi (IYİK) ve ABD askerlerine karşı isyan başlatan Mukteda el Sadr grubunun liderlik ettiği Şii ittifakı bulunuyor. "Irak Ulusal İttifakı" adını alan koalisyon, laiklik yanlısı ve Sünni bazı bağımsızları da içeriyor. Bu koalisyona katılmayı reddeden Maliki dünkü konuşmasında da özellikle Sadr grubunu hedef alarak, "Her türlü terörizmle mücadele etmek, milislerin dönmesine izin vermemek, silah kullanımını sadece devletle sınırlamak, polis ve orduyu siyasi etkiden uzak tutmak konusunda anlaştık." dedi.

Irak'ın 2005 yılındaki son meclis seçiminde rekabet etnik ve mezhepsel farklılıklar zemini üzerinden yaşanmıştı.

Şii parti ve grupların oluşturduğu Birleşik Irak İttifakı adlı ittifak, 275 sandalyeli Mecliste 128 sandalyeye sahipti.

Irak siyasetinde, yeni kurulan ittifaklarla birlikte son dönemlerde ciddi bir yeniden yapılanma yaşanıyor.

Irak Ulusal İttifakı adlı yeni kurulan bir başka ittifak ise Yüksek Irak İslam Konseyi ve Sadr hareketi gibi İran'a yakın siyasi hareketlerden oluşuyor.

Irak Ulusal İttifakı'na katılmayı reddeden Maliki'nin İslami Dava Partisi, seçimleri kazanma ihtimali daha yüksek olan geniş tabanlı bir ittifak kurma çalışmalarına yönelmişti.


Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?