banner39

Maliki kan kaybediyor

Sadr yanlılarının boykotu nedeniyle zor duruma düşen Maliki'ye bir darbe de yardımcılarından geldi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Maliki kan kaybediyor

ABD yönetimi, “yeni Irak stratejisini” tartışırken, Ürdün’de Bush ile yaptığı görüşmeden “tam destekle” çıkan Irak Başbakanı Nuri El Maliki’yi zor günler bekliyor. Şii lider Mukteda Sadr yanlısı milletvekillerinin, Maliki’nin Bush ile görüşmesi nedeniyle hükümeti boykot etmelerinin ardından, Irak Meclisi’nde ABD karşıtı bir ittifak girişiminde bulundukları öğrenilirken, Maliki’nin Sünni yardımcıları ise, hükümetin feshedilmesi ve yerine “yeni bir koalisyon” kurulması gerektiğini açıkladı.

Irak Başbakan Yardımcısı Tarık El Haşimi, Maliki hükümetinin feshedilmesini talep ederek, “Yeni bir koalisyon için başka bir anlayış geliştirilmeli. Buna göre, kararların kolektif alınacağı garanti altına alınmalı” dedi. Sünni lider ayrıca, “Ülkede güvenlik sorunlarından diğer pek çok konuya kadar sorunlar baş edilemez bir hal aldı. Bu durumun üstesinden mümkün olduğunca çabuk gelinmelidir. Eğer, bu sorunlar çözülemez ise, ülkenin iç savaşa sürüklenmesi işten bile değil” diye konuştu.
Maliki’nin iki numaralı yardımcısı Sünni Ali El Zübeydi de, Maliki hükümetinin, ülkedeki mezhep çatışmalarına engel olmak konusunda, “yetersiz” kaldığını ifade etti.

İşgal karşıtı ittifak

Bu arada, Iraklı Şii lider Mukteda Sadr yanlısı milletvekillerinin, Irak Ulusal Meclisi’nde ABD karşıtı ve işgal askerlerinin derhal çekilmesini talep eden bir ittifak kurma hazırlığında oldukları bildirildi. Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin, ABD Başkanı Bush ile görüşmesinin hemen ardından hükümeti boykot eden Sadr yanlısı milletvekillerinden Salih El Agaylı, Maliki’yi protesto için altı Sadr yanlısı bakanın, hükümetten çekildiğini ifade ederek, “Şimdi, diğer grupların da bize katılmasını umuyoruz. Zira, bazı milletvekillerinden bu yönde talepler geldi. Bu milletvekilleriyle görüşmelere başladık” dedi.

Kendileriyle görüşen milletvekillerinin ismini vermekten kaçınan Agaylı, “Meclis içerisinde ulusal bir cephe kurmak için çabalıyoruz. Bu cephenin öncelikli amacı, işgalin derhal son bulması” ifadelerini kullandı.

Maliki’nin çağrısı

Bu gelişmeler üzerine Nuri Maliki ise, Sadr yanlısı milletvekillerinden boykotlarına son vermelerini talep ederek, “Umarım kararlarını gözden geçirirler. Çünkü bu, siyasi süreç açısından olumlu bir gelişme değil” dedi.

Irak Başbakanı Maliki’nin, ülkedeki mezhep çatışmalarına engel olmadığı ve güvenlik sorunlarını çözemediği, önceden de birçok kez belirtilmiş, özellikle Sünni politikacılar, Maliki’yi, Şii Ölüm Mangaları’na engel olamamakla suçlamıştı. Bağdat Şii bölgesi Sadr Mahallesi’ne geçen günlerde yapılan ve 230’a yakın Iraklı sivilin ölmesine neden olan provokatif saldırının ardından da, uzun bir süredir Maliki hükümetinden rahatsız olan Sadr yanlısı Şiiler, başbakanın, Bush ile görüşmesini neden göstererek, hükümetten ayrılmıştı. Boykot kapsamında, Bağdat’ın yoksul mahallelerinde etkili olduğu bilinen Sadr Hareketi yanlısı 6 bakan istifa etmişti.


Bush için kritik hafta

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley, ABD Başkan Bush’un yeni Irak stratejisiyle ilgili kararını birkaç hafta içinde alacağını açıkladı. Hadley, Bush’un yeni Irak ile ilgili stratejisine ilişkin kararı birkaç ay değil, birkaç hafta içinde alacağını belirterek, “Bush, kendini hazır hissettiğinde bu kararı alacak” dedi. ABD’nin eski dışişleri bakanı Cumhuriyetçi James Baker ile eski Demokrat Kongre üyesi Lee Hamilton başkanlığındaki “Irak Çalışma Grubu”nun 6 Aralık’ta resmen açıklanması beklenen Irak ile ilgili tavsiye raporunda, ABD’nin Irak’tan aşamalı olarak çekilmesi ve Irak’ın komşuları Suriye ve İran ile işbirliği geliştirilmesi önerilmişti.

İtalyanlar çekildi

Bu arada Irak’taki son İtalyan birliği, denetimindeki üssü Irak güvenlik güçlerine teslim ederek, ülkeden ayrıldı. İtalya Başbakanı Prodi, Irak’taki son İtalyan askerinin 1-2 Aralık’ta döneceklerini bildirmişti.

banner53
Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?