banner15

Maliki: Kerkük karmaşık bir sorun

Irak Başbakanı, Londra'da Arapça olarak yayımlanan El Hayat gazetesine, Kerkük konusunda da değerlendirmelerde bulundu

Maliki: Kerkük karmaşık bir sorun

Kerkük'ün geleceğinin hassas bir sorun olduğunu belirten El Maliki, "Kerkük meselesi, karmaşık bir sorun; Irak ve tüm Iraklıların yararına olacak neticeler elde edilebilmesi, konunun bir çatışmaya dönüşmemesi için, daha fazla tetkik, inceleme ve bilgelik gerektiren bir sorun" dedi

  El Maliki, Kerkük'le ilgili çalışmaların, Irak Anayasasında öngörüldüğü biçimde sürdürülmekte olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu:

    "Kerkük'ün durumu, halihazırda Irak halkı tarafından oylanmış bir anayasa maddesiyle düzenlenmiştir: Normalleştirme, sayım ve referandum olmak üzere üç aşama söz konusu olacaktır. Yürütme erki olarak bizler, anayasada belirtilenleri yerine getirmek için üzerimize düşeni yaptık. Komiteler oluşturduk, gerekli fonu da ayırdık. Komitelerin önünde, yapmaları gereken büyük bir iş var. Komite, 1957'deki nüfus sayımı ışığında kent sakinlerinin kimliklerini belirleyecek. Arazilerin mülkiyet hakkını saptamak ve sahiplerine iade etmek de komitenin görevleri arasındadır."

     El Maliki, komitenin çalışmalarını tamamlamasından sonra, kent sakinlerinden bazılarının Kerkük'ten ayrılmaya razı olmamaları gibi bir olasılığa ilişkin soruya karşılık olaraksa "Belki de gitmeleri gerekmeyecek. Belki de orada ikamet etmeyi sürdürseler de, kentin geleceğine ilişkin referanduma katılma hakkına sahip olmayacaklar. Neler olabileceğini önceden söyleyebilecek durumda değilim" dedi.

     Kerkük'ün her halükarda bir Irak kenti olacağını belirten El Maliki, şunları söyledi:

     "Kerkük, Irak Anayasasına bağlı bir Irak kentidir. Irak Anayasası doğrultusunda oluşturulmuş komite, konuya ilişkin çalışmalarını, herhangi bir kesime ayrıcalık tanımaksızın, adil, insaflı, tarafsız ve profesyonel bir biçimde sürdürecektir."

     El Maliki, demecinde, Irak'ta istikrarın sağlanması açısından izlenecek strateji konusunda Irak yönetimi ve ABD yetkilileri arasında tam bir görüş birliği olduğunu da söyledi.

     El Maliki, bölge ülkelerine yönelik siyaset bağlamındaysa Irak'ın ABD'yle aynı paralelde hareket etmek gibi bir yükümlülük içinde olmadığını ifade ederek, şöyle konuştu:

     "Bu çerçevede ABD'nin tutumu, Irak hükümetinin Suriye, İran, Türkiye ve Suudi Arabistan'la ilişkileri açısından bizleri bağlayıcı değildir. Amerikalılar, Irak hükümetinin bu konuyu tartışma konusu bile yapmayacağının bilincindedirler. Zira bu, bizim egemenliğimiz ve çıkarlarımızla alakalı bir konudur. Benim ve cumhurbaşkanımızın bölge ülkelerine yaptıkları ziyaretleri de söz konusu gerçeğin bir yansıması olarak görmek lazım."

     Irak'ın komşularıyla barışçıl ilişkiler içinde olması gerektiğini hatırlatan El Maliki, şunları söyledi:
     "Komşu ülkelerle açık ve de ciddi biçimde dostane ilişkiler içinde olmamız gerekiyor. Komşu ülkelerle her türlü sorunu barışçıl yollar ve diplomasi aracılığıyla çözümlemekten yanayız. Zira Irak'ın, komşularıyla sürtüşme ve çatışmaya değil, işbirliğine dayalı istikrarlı bir ülke olmasını istiyoruz."

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35