banner39

Maliki, Şii din adamlarıyla görüştü

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Ayetullah Ali el-Sistani ve Mukteda es-Sadr'la bir araya geldi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Maliki, Şii din adamlarıyla görüştü
Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, ülkede devam eden mezhep çatışmalarının sona erdirilmesi çabaları çerçevesinde iki önde gelen Şii din adamı Büyük Ayetullah Ali el-Sistani ve Mukteda es-Sadr'la bir araya geldi.

İlk bakışta, Şii din adamları güvenlik konusunda görüşülecek ilk kişiler gibi gelmeyebilir. Ancak, din adamlarının Şii halk üzerinde büyük nüfuzu var. Başbakan Nuri el-Maliki şiddetin durdurulması için hem içeride hem de ABD'nin baskısı altında. Geniş bir halk desteği bulunan Mukteda es-Sadr Amerikan karşıtı tavrıyla biliniyor.

Mukteda es-Sadr'a bağlı milis gücü Mehdi Ordusu birçok saldırıdan sorumlu tutuluyor. Necef'teki görüşme öncesinde Başbakan el-Maliki, bir ölüm mangasının lideri olmakla suçlanan bir milis komutanını serbest bırakmaları için Amerikalıları ikna etti.

Bu durum, Başbakan'ın Mukteda es-Sadr'la çatışmaya girmek yerine uzlaşmayı tercih ettiğini gösteriyor. Necef'teki görüşme, Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde ileri gelen Sünni ve Şii din adamlarının katılımıyla yapılacak toplantı öncesine rastlıyor. Irak'taki mezhep çatışmaları bölge ülkelerini de kaygılandırıyor.

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?