banner15

Maliki'nin seçim bloğu, yeniden sayım istiyor

Irak'ta Başbakan Maliki'nin oluşturduğu blok seçimlerin yeniden sayılmasını istedi.

Maliki'nin seçim bloğu, yeniden sayım istiyor

 
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin lideri olduğu seçim bloku, genel seçimlerde sayımı yapılan 750 bin oyun şüpheli olduğunu, bu düzeydeki oyun seçim sonucunu değiştirebilecek olması nedeniyle yeniden sayım talep ettiklerini açıkladı. 
 
7 Martta yapılan seçimde, eski Başbakan İyad Allavi'nin partisi karşısında 2 sandalye eksik kazanarak seçimden ikincilikle çıkan Maliki'nin lideri olduğu Hukuk Devleti İttifakının sözcüsü Haşim el Hasani, yaptıkları araştırma sonucunda, 750 bin oyda oynandığını belirlediklerini söyledi. Hasani, "Bu kadar oy seçim sonucunu etkiler, en az 15 milletvekilini değiştirir" dedi.

Hasani, 18 vilayetten 5'inde (Basra, Bağdat, Hadisiye, Anbar ve Ninova) araştırma yaptıklarını, imzalanmamış oyların sayılması, imza tutarsızlıkları dahil çeşitli usulsüzlükler saptadıklarını belirtti.

Seçimde 11,5 milyon oy kullanıldı. 325 üyeli parlamentoda, Allavi'nin partisi 91, Maliki'nin partisi ise 89 milletvekilliği kazandı. Bu sonuçlarla her iki parti de tek başına iktidarı elde edecek güce ulaşamadı. Uluslararası gözlemciler, seçimin adil ve şeffaf olduğu sonucuna vardı.
 
 

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2010, 07:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
muhammed taha
muhammed taha - 9 yıl Önce

Mücahitlere karşı amerika ile işbirliğine giren hain şimdi mi aklın başına geldi

banner39

banner36

banner37

banner35