banner39

Maliye Bakanlığı-Doğan Holding restleşmesi

Doğan Holding'in vergi cezasını, gazeteleri yoluyla çarpıtmak istediğini belirten Maliye Bakanlığı, yargıya gidiyor

Arşiv 20.02.2009, 07:58 20.02.2009, 08:02
Maliye Bakanlığı-Doğan Holding restleşmesi

Maliye Bakanlığı, Doğan Grubu'na kesilen 826 milyon liralık rekor vergi cezasının açıklamasını yaptı. Bakanlık, inceleme sonucunda tespit edilen "kaçakçılık" suçuyla yasa uyarınca bunun üç katı kadar da vergi ziyaı cezası uygulanması yoluna gidildiğini bildirdi.

3 YILLIK ARAŞTIRMANIN SONUCU

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Doğan Yayın Grubu'nun ilan olarak yayınlanan açıklamasına yanıt verildi. Maliye Bakanlığı denetim elemanlarının, Vergi Usul Kanunu'na göre vergi inceleme yetkisine sahip olduğu hatırlatılan açıklamada, vergi incelemesinden amacın, mükelleflerin ödemesi gereken vergilerin doğruluğunu araştırmak, tespit etmek ve sağlamak olduğu ifade edildi.

Açıklamada, bakanlığa ulaşan bilgilerden de hareketle, Doğan Holding A.Ş. nezdinde gelirler kon-trolörleri tarafından 2003-2006 yıllarıyla ilgili vergi incelemesi yapıldığı, inceleme sonucunda düzenlenen raporlara dayanılarak ilgili vergi dairesinin, kuruma vergi kanunlarına göre cezalı vergi tarhiyatı yaptığı anlatıldı. Maliye açıklamasında, bu durumun holding tarafından kabullenilemeyip saptırılmaya çalışıldığı ifade edilerek, "Bakanlığımızı ve elemanlarını hedef alan, kin içeren kanunsuz bir tutum olduğu açıkça ortadadır" ifadesi yer aldı. Bakanlık holding hakkında yasal yollara başvuracağını da belirtti.

Zamanlama hatası pahalıya patladı

Vergi uzmanlarının tahminlerine göre süreç şu şekilde gelişti; "Doğan TV Holding'i Alman Axel'e 26 Kasım 2006 tarihinde satacağını açıklayan Aydın Doğan, eğer bu tarihte satışı yapmış ise, 375 milyon avroya devir gerçekleşti. Bu da TL olarak ortalama 700 milyon liraya tekabül ediyor. Kurumlar vergisinin 5. maddesine göre, iştirak satışlarından doğan vergi tutarının yüzde 75'i vergiden muaf sayılılyor. Buna göre, 700 milyon liralık satışın yüzde yüzde 20'si ise 140 milyon liraya denk geliyor. 140 milyon liranın yüzde 75'lik muaf hesabı baz alındğında rakam 105 milyon lira olarak hesaplanıyor. Asıl vergi tutarı olan 140 milyondan yüzde 75 muaflı kısım çıkarıldığında DYH'in açıkladığı 30 milyon liralık vergi ile karşılaşılıyor. Maliye ise bu satışın 2006 yılında gerçekleştiğini açıkladı. Maliye'nin bu tespitine göre vergi zamanında ödenmediği ve usulsüzlük gerçekleştiği için iştirak satışlarına uygulanan yüzde 75'lik muafiyet de (105 milyon lira) ortadan kalkıyor. Bunun gerekçe ise " satış tarihi konusunda yanıltıcı bilgi vermek " olarak tahmin ediliyor."

Gürültünün nedeni imtiyazın kalkması

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Doğan Yayın Holding'e 826 milyon TL vergi cezasının Hükümet talimatıyla kesilmiş gibi gösterilmesine karşı çıktı. 2003'ten önce bazı büyük gruplara vergi denetimi yapılmadığını, bu grupların imtiyazlı, dokunulmaz gibiymiş gibi algılandığını vurgulayan Canikli, "Belki bu kadar gürültünün nedeni; uzun yıllardan beri incelenmezlik şemsiyesi altında kendilerini imtiyazlı gören, elindeki imkanları da güç olarak kullanarak hükümetleri böyle bir politika izlemeye iten, dokunulmaz olarak bugüne kadar kabul edilen kişi ve grupların imtiyazlarının kaldırılmış olmasıdır" dedi.

Vergi incelemelerinin başbakan, bakan ya da hükümetin talimatıyla yapılamayacağını vurgulayan Canikli, "Vergi inceleme elemanlarının bu incelemelerinin, hükümetimizin baskısıyla ya da ona benzer bir gerekçeyle başlattığı yönünde bir iddia yok, genel iddialar var. Bu konuda yapılan yayınlar haksızdır, hukuki ve etik değildir, tamamen gerçek dışıdır. Grup, bu incelemeyi durdurmak için böyle bir yayın politikası izlemiştir" dedi.

Grubun gazetelerinde yer alan haberlere göre incelemenin 11 ay önce başlatıldığının anlaşıldığını hatırlatan Canikli, bunun da inceleme ve cezayla hükümetin bir ilişkisinin olmadığının açık kanıtı olduğunu söyledi. Canikli, "Durum vergi kaçakçılığı içeriyorsa vergi uzlaşmasından yararlanamaz. Uygulama bu kapsamda yapıldığı için uzlaşma olmayacaktır" dedi.

Herkesten çok Dündar kızdı

826 milyon TL para cezası kesilen Doğan Yayın Holding, kendi gazetelerinde açıklama yayınladı. Açıklamada Maliye Bakanlığı'na yönelik suçlmalar yer alırken, önceki akşam grubun televizyonlarından Star'da daha sert bir üslup kullanıldı. Star Haber'i sunan Uğur Dündar'ın okuduğu metinde, hükümete yönelik açıkça suçlama varken, gazetelerdeki açıklamalarda sadece Maliye Bakanlığı suçlandı:

İşte gazetelerde yer almayan ancak Uğur Dündar'ın okuduğu açıklamanın farklı bölümleri: "Bütün somut belgelere ve verginin yatırılmış olmasına rağmen 'ben seni yemeye kararlıyım' diyen kurt misali 860 milyon lira gibi insafsız bir cezayı kesmiştir. İktidarın kastı ve gaddarlığı burada da kalmamış ortada sadece 8 günlük tartışmalı bir süre anlaşmazlığı varken bunu vergi kaçakçılığı gibi akıl almaz bir suç kategorisine sokmuştur."

Gazetelerde de hukuki dayanağı olmayan iddialara karşı her türlü yasal hakkını kullanacağını bildirilirken Maliye Bakanlığı yetkililerine ve hükümete hakarete varan ifadeler kullanıldı.

Kaynak: Yeni Şafak

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?