banner39

Maliye Bakanlığı'ndan Dalan'a büyük bir kıyak!

Usulsüzlük nedeniyle Dalan Vakfı'na kesilen 70 milyon TL cezanın 63 Milyon TL'si silinmiş.

Arşiv 16.01.2009, 16:49 16.01.2009, 23:17
Maliye Bakanlığı'ndan Dalan'a büyük bir kıyak!


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ergenekon soruşturması kapsamında ev ve işyeri basılan kendisi hakkında da yakalama talimatı çıkarılan Bedrettin Dalan'a Maliye Bakanlığı'dan büyük bir torpil yapıldığı ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre Bedrettin Dalan, vakfı aracılığıyla geçen yıl verebileceği kanuni burs sınırlarını aşınca Maliye'nin talibine uğradı. Maliye Bakanlığı İstanbul Vergi dairesi aracılığıyla Dalan'ın vakfına yaklaşık 70 milyon TL ceza kesti. Daha sonra devreye giren hatırlı dostlar sayesinde Dalan ile uzlaşmaya giden Maliye, cezanın yüzde 90'ını sildi.

Böylece Bedrettin Dalan, cezanın geriye kalan yüzde 10'unu yani 70 milyon liradan 63 milyon TL silindikten sonra geriye kalan yaklaşık 7 milyon TL ödeyerek kurtuldu.

Yaptığımız araştırmada Bedrettin Dalan'ın Vakfı, 2002 yılında da benzer bir takibe uğramış ama ne hikmetse o tarihte de cezasında indirim yapıldığı beklirlendi.

Ergenekon soruşturması kapsamında aranan Bedrettin Dalan, Maliye'den kendisine yapılan torpili, Habertürk'ten Tülay Acar'a verdiği röportajda anlatıyor. Lise ve üniversite öğrencileri dahil toplam 7 bin öğrenciye burs verdiğini anlatan Dalan, Maliye Bakanlığı bürokratlarına da teşekkür etmeyi ihmal etmiyor.

Bu torpilin sebebini kimse pek anlayamadı ama bu haberden sonra Maliye Bakanlığından bir açıklama yapılması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?