Maliye'den Deli Dumrul vergisi

Yeni Gelir Vergisi kanun tasarısına göre, ''Maliye Bakanlığından vergi konusunda bilgi istemek'' paralı olacak.

Maliye'den Deli Dumrul vergisi


Maliye Bakanlığı ‘’Deli Dumrul Vergisi’’ gibi bir uygulama getirmeye hazırlanıyor. TBMM’ye sunulan ve Gelir Vergisi kanununda değişiklik öngören tasarı yasalaştığı taktirde, ‘Maliye Bakanlığından vergi konusunda bilgi istemek’’ paralı olacak.

Mükellefler, vergi durumları ve vergi uygulaması bakımından tereddütlü gördükleri konular hakkında bilgi alabilmek için, 200 lira ile 2 bin lira arasında harç yatırmak zorunda kalacaklar.

Tasarıya eklenen 22. madde ile Maliyeden bilgi isteyecek olan sermaye şirketleri 2 bin lira, gelir veya kurumlar vergisi uygulamasında dar mükellef sayılanlar bin 500 lira, birinci sınıf tüccar ve serbest meslek erbabı bin lira ve ikinci sınıf tüccarlar da 200 lira harç yatırdıktan sonra bilgiye ulaşabilecekler.

‘’HARÇ, KAMU GELİRİDİR’’

Bu maddenin gerekçesinde ‘’Harç, kamu kurumları tarafından verilen bir hizmet veya yapılan bir işlem karşılığında, hizmet alan veya işlemin gerçekleştirilmesini isteyenlerden tahsil edilen bir kamu geliridir. Mükelleflerin vergi uygulamalarına ilişkin izahat taleplerinin idarece cevaplandırılması da bu kapsamda verilen hizmetlerden olduğundan, izahat taleplerine ilişkin müracaatlar harç kapsamına alınmaktadır’’ denildi.

Vergi Usul Kanunu, mükelleflerin Maliye Bakanlığından veya Maliye Bakanlığının yetkili kıldığı makamlardan vergi durumları ve vergi uygulanması bakımından tereddütlü gördükleri konular hakkında bilgi istemelerini öngörüyor. Yasaya göre Maliye’de yazı ile istenecek bilgiyi cevaplamak zorunda bulunuyor. Bu madde uyarınca bugüne kadar Maliye’den bilgi talep eden vatandaşlara cevap veriliyor ve herhangi bir ücret alınmıyordu.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2010, 02:28
banner53
YORUM EKLE

banner39