banner39

Manastır'da ayine suç duyurusu

Sümela Manastırı'nda ayine izin verdiği için Bakan Ertuğrul Günay hakkında suç duyurusu yapıldı.

Arşiv 23.06.2010, 00:38 23.06.2010, 00:38
Manastır'da ayine suç duyurusu


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
  
 
Eski bir bürokrat, Trabzon'daki Sümela Manastırı'nda ayin yapılmasına izin verdiği için Kültür ve Turzim Bakanı Günay hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. 

Trabzon Valiliği eski Özel Kalem Müdürü Hasan Kanber, Sümela Manastırı'nda ayin yapılmasına izin verdikleri için Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Trabzon Valisi Recep Kızılcık ve Anıtlar ve Müzeler Genel Müdür Vekili Murat Süslü hakkında 'görevi kötüye kullandıkları' ve 'ihmal ettikleri' gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Trabzon Cumhuriyet Savcılığı'na verdiği dilekçesinde, Sümela Ören Yeri'nin Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün mülkiyetinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne bağlı müze ve Ören yeri statüsünde hizmet verdiğini anlatan Kanber, manastırın korunması gereken önemli kültür miraslardan biri olduğunu belirtti. Manastırda ziyareti dışı eylemlerin yapıya zarar verdiğini ileri süren Kanber, geçen yıl Trabzon'a gelen 3 bin kişilik grubun ayin yapmasına mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle valilikçe izin verilmediğini hatırlattı. Buna rağmen manastırda ayin yapmak isteyen gruba Trabzon Müze Müdürü Nilgün Yılmazer'in müdahale ettiği hatırlatılan dilekçede, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın sorması üzerine Trabzon Valiliği'nin ile 15 Ağustos'ta Sümela Manastırı'nda ayin yapılmasına izin verildiği belirtildi.

Mevzuata göre Sümela Manastırı'nda ayine izin verilmemesi gerektiğini anlatan Hasan Kanber, yetkisiz olmalarına rağmen Sümela'da ayine izin veren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Trabzon Valisi Recep Kızılcık ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdür Vekili Murat Süslü hakkında, görevi ihmal ve kötüye kullanma suçlarından yasal işlem yapılmasını istedi. 
 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?