banner39

Manchester Üniversitesi de 'İsrail`e boykot' dedi

Üniversite öğrencilerinin aldığı boykot kararı, üniversite yönetimi tarafından uygulamaya kondu.

Arşiv 18.02.2009, 11:48 18.02.2009, 13:47
Manchester Üniversitesi de 'İsrail`e boykot' dedi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail ürünlerinin boykot edilmesi ve İsrail`in Gazze saldırılarının "katliam" olarak kınanması yönündeki bir önerge, Manchester Üniversitesi Öğrenci Sendikası tarafından kabul edildi.

Kabu edilen öneri, Üniversite yönetiminin "İsrail işgaline destek veren ve ya bu işgalden fayda sağlayan" bütün şirketleri boykot etmesi anlamına geliyor.
220 red oyuna karşılık 550 kabul oyu ile öğrenci sendikasının özel gündemli toplantısından geçen karar, Üniversite yönetimi için bağlayıcı nitelik taşıyor.

Hazırlanan önergeyi geçtiğimiz hafta oylamaya koyma kararı alan Manchester Üniversitesi Öğrenci Sendikası üyeleri, üniversitede faaliyet gösteren Yahudi öğrenci derneklerinin toplantıda olay çıkarması üzerine bugün oya sunuldu.
Yahudi öğrenciler tarafından verilen ve Hamas`ın kınanması istenen bir karşı önerge ise toplantıda reddedildi.

Manchaster Üniversitesi Yönetim Kurulu da oylamanın ardından bir açıklama yaparak "Üniversitenin, tartışmalı ya da popüler bir görüş olmasa bile, üyelerimizin ortaya koyduğu her türlü hukuki fikir, görüş ve kararları desteklemek zorunluğu ve bu yönde sosyal bir sorumluluğu vardır" ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki günlerde, Manchaster Üniversitesi Yönetim kuruluna sunulacak olan önerge doğrultusunda bir liste hazırlanarak, üniversitenin hangi firmaları boykot edeceği açıklık kazanacak.

Geçtiğimiz hafta da, Amerika`nın Massachusetts kentinde bulunan Hampshire Üniversitesi yönetim kurulu, öğrencilerin verdiği bir önergeyi kabul ederek, üniversitenin "sosyal sorumluluk" ilkesini ihlal eden 200 firmayla iş ve bağış ilişkilerini iptal etmişti.

İsrail`in Filistin topraklarındaki işgaline destek verdiği için üniversitenin ilişkilerini kestiği şirketler arasında Caterpillar, United Technologies, General Electric, ITT Corp., Motorola and Terex bulunuyordu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?