banner39

Mandela'nın Yaşamı Çizgi Roman Oldu

Güney Afrika'nın ilk siyah lideri Nelson Mandela'nın hayatı çizgi roman oldu. Dokuz bölümlük çizgi roman serisinin ilk kitabının tanıtımında konuşan Mandela, "Artık bir çizgi roman kahramanı da olunca gerçekten ünlü olduğunuzu anlıyorsunuz" dedi. Çizg

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Mandela'nın Yaşamı Çizgi Roman Oldu

Güney Afrika eski başkanı Nelson Mandela'nın yaşamını konu alan çizgi roman dizisinin ilk cildi çıktı. Okullarda bedava dağıtılan çizgi roman ile ülkenin genç vatandaşlarını okumaya teşvik etmenin amaçlandığı belirtildi. Nobel Barış ödüllü 87 yaşındaki Güney Afrika Lideri Nelson Mandela'nın yaşamı çizgi romanlaştırıldı. Dokuz ciltten oluşan çizgi romanın ilk sayısı 1 Milyon adet basıldı. Bir yandan gelecek nesillere Mandela'nın mirası aktarılmak istenirken, aynı zamanda okullarda bedava dağıtılan çizgi roman ile gençlerin okumaya teşvik edilmesi amaçlanıyor. Mandela, ''eğer bu çizgi roman yeni okuyucular kazandırırsa, proje işe yaramış olacak'' dedi.
Mandela Vakfı'nın müdürü John Samuel ise, ''Mandela Güney Afrika'nın büyük hediyelerinden biridir'' diye konuştu. Çizgi romanın birinci bölümünde Mandela'nın eğitim dönemi anlatılarak Johannesbourg'ta ilk siyah avukat kabinesini kurana kadar sürüyor. Bununla birlikte bugün iktidarda olan Afrika Ulusal Kongresi'nin askeri kolunu yönettiği dönemin yanısıra Apartheid ırkçılığına karşı mucadele ettiği için 27 yıl cezaevinde kaldığı süreç ile 1994 yılına ülkenin ilk başkanı oluşu da anlatılıyor. Çizgi romanın ilk sayısı ingilizce çıktı. Ancak Mandela Vakfı, ülkenin 11 resmi diline çevrileceğini belirtti.
Nelson Mandela 1961 yılında Afrika Ulusal Kongresi'nin silahlı kanadının baş komutanlığına getirilmesinin ardından dönemin yetkilileri tarafından ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış, 27 yıllık hapis cezasını çektikten sonra 1990 yılında salıverilmişti. Mandela, bundan dört yıl sonra da Güney Afrika'nın ilk siyah cumhurbaşkanı olmuştu.

 

banner53
Yorumlar (0)
16
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?