banner15

Mandela'ya da Terörist Dediler

Filistin seçimlerinden başarıyla çıkan Hamas Heyetinin Türkiye ziyareti ile ilgili tartışmalar sürüyor. Akşam gazetesi yazarı ve Ortadoğu uzmanı Hüsnü Mahalli Hamas'ın siyasi büro Lideri Halid Meşal ile kaldığı otelde görüştü. İşte Meşal'in çarpıcı

Mandela'ya da Terörist Dediler
Hamas Lideri Halid Meşal’in Ankara ziyareti tartışma yarattı. ‘Kritik’ ziyareti konuşmak için Meşal ile kaldığı otelde buluştuk...

 • Sayın Meşal, sizi kim davet etti?

  - Biz seçimi kazandıktan sonra birçok ülke hükümeti bizimle temas kurdu. Bu çerçeve içinde Ankara ile temasa geçtik. Bunun sonucu olarak AKP’den davet aldık. Bu davet, bizi çok fazla düşündürmedi. Çünkü sonuçta AK Parti Türkiye’yi yönetiyordu. Yani şekil bizim için çok önemli değildi. Bizim için önemli olan bu davetin Türkiye’den olmasıydı. Bu nedenle ilk dış ziyaretimizi Türkiye’ye yapmaya karar verdik.

  ABD VE İSRAİL BİZİMLE MASAYA OTURACAK

 • Başka ülkelerden de davet aldınız mı?

  - Elbette. Örneğin Rusya, Çin, Malezya, Güney Afrika, İran...

 • Peki Avrupa ülkelerinden davet eden var mı?

  - Resmen olmamakla birlikte bazı Avrupa ülkeleri temas başlattı. Yakın gelecekte bu ülkelerden de davet bekliyoruz. Hatta göreceksiniz; ABD ve İsrail bile bizimle masaya oturacak. Çünkü biz Filistin halkının gerçek temsilcisiyiz. Demokrasiye inanıyorlarsa bize saygı göstermek zorundalar.

 • Ama ABD, İsrail ve Avrupa’ya göre siz terörist bir örgütsünüz?

  - Bu gayet doğal. Onlara göre hepimiz teröristiz. Yani kurtuluş ve bağımsızlık savaşı veren herkes terörist. Haksızlığa karşı sesinizi çıkarırsanız terörist oluyorsunuz. Tüm bağımsızlık mücadelesi veren liderler terörist damgasını yemiştir. Güney Afrika Lideri Mandela, 26 yıl hapiste yattıktan sonra o ülkenin lideri olmuştur. Mandela şimdi Beyaz Saray’da karşılanıyor. Er ya da geç herkes gerçeği görecek ve bizim bağımsızlık ve kurtuluş mücadelemize destek verecektir.

 • Siz Türkiye ziyaretini nasıl değerlendiriyorsunuz?

  - Bence ziyaret tümüyle başarılıydı. Bu ziyaretin amacı, Türk kardeşlerimizle oturup konuşmak ve onların deneyim ve tavsiyelerinden yararlanmaktı. Türkiye çok önemli bir ülke. Türkiye, ABD, AB ve NATO ile ilişkisi olan bir ülke. Ortadoğunun en önemli ülkesi. Türkiye hep Filistin halkından yana olmuştur. Türkiye ve AK Parti hükümeti bu tavrını son üç yılda daha da netleştirmiştir. Başbakan Erdoğan’ın Şeyh Ahmet Yasin’in öldürülmesinden sonra gösterdiği tepkiyi Filistin halkı asla unutmaz. AKP hükümeti çeşitli düzeylerde Filistin davasına sahip çıkmaktadır ve gereken desteği vermektedir. Biz biliyoruz ki Türk halkının tümü bizimle birliktedir. İşte bu nedenle koparılan yaygaraya rağmen Ankara gezimiz tümüyle başarılıydı diyorum.

 • Sizce yaygara neden koparıldı?

  - Onu bilemiyorum. Ancak doğal buluyorum. Çünkü İsrail ve ABD, Türkiye’nin bölgede insiyatif almasını ve önemli roller üstlenmesini istemez ve kabul etmez. Oysa Ankara bizi davet etmekle bölgesel barışa katkıda bulunmak istiyor. Ankara görüşmelerinde biz savaş ya da kavga değil, barış ve istikrarı konuştuk ve konuda neler yapılabileceğini değerlendirdik. Bunun neresinde kötülük var?

 • Sorun konuşmalar değil, sorun sizin, yani Hamas’ın terörist bir örgüt olması...

  - Bu durumda bize oy veren Filistin halkının yüzde 65’i de terörist. O zaman neden demokrasiden söz ediyorlar? Neden Filistin topraklarında seçimi desteklediler? Neden İşgal altındaki Filistin halkına demokrasiyi seç dediler? İşte Filistin halkı da onların dediğini yaptı ve bizi seçti. Şimdi onlara düşen görev bize saygı göstermektir. Bundan sonra Filistin topraklarında olup bitecek her şeyden ABD ve Avrupa sorumludur.

 • Bu bir tehdit mi?

  - Kesinlikle hayır. Ancak bize oy veren Filistin halkı bizden bir şeyler yapmamızı bekleyecektir. Biz de bu beklentileri yerine getirmek zorundayız. Bu yolda bize engel çıkaranlar barışı istemeyenler olacaktır.

  MÜCADELEMİZ BARIŞ İÇİNDİR

 • Barışa ne kadar hazırsınız?

  - Bizim mücadelemiz barış içindir. 1948’de İsrail devleti Filistin topraklarının yarısı üzerinde kuruldu. İsrail bununla da yetinmeyerek geri kalan Filistin topraklarını, yani Batı Şeria ve Gazze’yi işgal etti. Bu topraklar 39 yıldır işgal altında. Bu topraklarda 3.5 milyon Filistinli yaşıyor. 39 yıldır İsrail teröründen çekiyoruz. İşgalin sona ermesi için BM’de onlarca karar çıktı. Ancak İsrail bunların hiçbirisini uygulamadı. Daha sonra Madrid ve Oslo anlaşmaları oldu. İsrail’in çekilmesi için herkes imza attı. Rahmetli Yaser Arafat da imza atanlar arasındaydı. Ancak İsrail, Filistinlilerin verdiği tüm tavizlere rağmen, yine işgal altında tuttuğu topraklardan çekilmedi. Bununla yetinmedi, bu topraklara sürekli yeni Yahudi yerleşim bölgelerini inşa etti ve buralara dünyanın dört bir yanından getirdiği Yahudileri yerleştirdi. Bazılarının barışsever ilan ettiği Şaron ve onun Kadima partisindeki yandaşları, Batı Şeria’dan asla çekilmeyeceklerini söylüyorlar. Bu durumda nasıl barış olacak? Nasıl bağımsız bir Filistin devleti kurulacak? Filistin devleti kurulmazsa, Filistin halkı ne yapacak? Filistin halkı ne zamana kadar işgal altında yaşayacak?

 • Bunları Ankara görüşmelerinde anlattınız mı?

  - Elbette ve tüm detaylarıyla.

 • Peki ne dediler size?

  - Söylediğimiz her şey Ankara’da onay gördü. Çünkü; Türkiye devleti ve tüm hükümetleri hep Filistin halkının meşru mücadelesinden yana olmuştur ve böyle kalacaktır. İşte biz bu nedenle Ankara görüşmelerinde Türk dostlarımıza şunu söyledik: Sizin doğru olduğuna inandığınız tüm formülleri biz kabul ediyoruz. Bizim adımıza konuşabilirsiniz.

 • Türkiye bundan sonra ne yapacak?

  - Görüşmelerimiz ve karşılıklı ziyaretlerimiz devam edecek. Filistin topraklarında hükümet kurulduktan sonra bu ziyaretler çok daha anlamıl olacak ve o zaman şimdi koparıldığı gibi, hiç kimse yaygara koparamayacak.

  İSRAİL BİZİ TANISIN, SONRA OTURALIM KONUŞALIM

 • Türkiye’den ne istiyorsunuz?

  - Türkiye bölgenin en önemli ülkesi. Türkiye Müslüman ve demokratik bir ülke. Türkiye’nin tüm deneyimlerinden yararlanmak istiyoruz. Türkiye’nin tüm tavsiyelerini göz önünde bulundurarak politika yapacağız. Unutmamak gerekir ki, bu bizim ilk dış temasımız. Yanlışlıklar ve eksiklikler gayet doğal. Türkiye Ortadoğu barış sürecinde aktif bir taraf olmalıdır. İsrail’in bunu reddetmesine rağmen Türkiye çabalarına devam etmelidir.

 • Türkiye ne yapmalı?

  - Türkiye, ABD ve İsrail’e giderek şunu söyleyebilir: İşgal altındaki Filistin topraklarından çekilin. Ben de Hamas ve Filistin tarafını ikna ederim ve barış olur. Biz Türkiye’nin böylesi bir rolü için ne gerekiyorsa garantilerini veririz. Çünkü biz Türkiye’ye güveniyoruz.

 • İsrail’in barış yapacağına inanıyor musunuz?

  - İsrail’deki yapıyı bilenler bunun kolay olmadığını bilirler. Ancak biz yine de umutlu olmak istiyoruz. Çünkü biz barış istiyoruz. ABD ve Avrupa’ya düşen görev, İsrail’e baskı yapmak ve barış masasına çekmektir. Oysa ABD ve Avrupa şimdi bunun tersini yapıyor. Umarım Avrupa ülkeleri yanlışlıkları görür ve doğru adım atarlar.

 • İsrail’i tanımaya hazır mısınız?

  - Önce İsrail bizi tanısın ve tüm topraklarımızdan çekilsin, sonra konuşalım.

  Dr. Hüsnü MAHALLİ / ANKARA

  Hüsnü Mahalli / Ankara
 • Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
  YORUM EKLE

  banner39

  banner50

  banner47

  banner48