Mantar salgını Afgan haşhaşını vurdu, BM endişeli

Afanistan'daki haşhaş tarlalarını etkileyen mantar salgını fiyatları yüzde 50 artırdı, BM durumdan endişeli...

Mantar salgını Afgan haşhaşını vurdu, BM endişeli

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Örgütü Şefi Antonio Maria Costa tehlikeli bir hastalığın Afganistan’daki haşhaş tarlalarını etkisi altına aldığını söyledi. Costa, geçen yılın mahsulüne kıyasla bu yıl haşhaş üretiminin yüzde 25 azalacağını ifade etti.

Mantarın ülkedeki ürünlerin yarısını etkisi altına aldığını tahmin ediliyor.
Afganistan dünyadaki afyonun yüzde 92’sini üretiyor. Haşhaş ve afyon üretimi aynı zamanda Afgan halkının en büyük, bazen de tek gelir kaynağı.

Costa bölgede afyon fiyatlarının yüzde 50 yükseldiğini, bunun dev silolarda afyon depolayan Taliban gibi örgütlerin gelirini bir anda katlayabileceğini ifade etti. BBC'ye konuşan Costa, salgının özellikle Kandahar ve Helmand gibi hem üretimin hem de Taliban’ın kalbi olan yerlerde yaygın olduğunu ifade etti.

Bazı yerel çiftçilerin bu durumun sorumluluğunu NATO askerlerinde aradığını da hatırlatan Costa, “Böyle bir şeye inanmak için bir sebep görmüyorum, bu tür salgınlar Afganistan’da düzenli olarak yaşanabilir” dedi. En son dört yıl önce Afganistan’da mantar salgını görülmüştü.

Gelir kaybı yaşayan haşhaş üreticisi Afgan çiftçilerin direnişe katılmaya meyilli olacağını da iddia eden Costa, NATO'nun ya da Afgan hükümetinin savaşı kendi aleylerine döndürecek böylesi bir yola başvuracağına inanmadığını da kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 11:12
banner53
YORUM EKLE

banner39