banner15

Maradona: Bush İnsan Döküntüsü

34 ülkenin liderlerini Arjantin'de buluşturan "Amerika Kıtası Zirvesi" küreselleşme karşıtlarının eylemiyle dün başladı. Bugün sona ermesi beklenen zirveye Bush-Chavez çekişmesi damgasını vurdu. Arjantinli futbol efsanesi Diego Maradona, Bush'

Maradona: Bush İnsan Döküntüsü

Arjantinli futbol efsanesi Diego Maradona, ülkesinde gerçekleştirilen Amerika Zirvesi'ne karşı protesto gösterilerinin yapıldığı Mar Del Plata'daki konuşmasında, ABD Başkanı George W. Bush'u "insan döküntüsü" olarak niteledi. Göstericileri taşıyan özel bir trenle şehre gelen Maradona burada hayranları tarafından büyük bir çoşkuyla karşılandı. Yaklaşık 40 bin göstericinin bulunduğu futbol stadyumuna üzerinde "Bush'a hayır" yazılı bir tişörtle gelen Maradona, "Sizi seviyorum. Büyük Arjantin. Haydi Bush'tan kurtulalım" diye konuştu.  Göstericilere hitap eden Venezuela Cumhurbaşkanı Hugo Chavez, bu zirvenin 'halkların çıkarlarını savunan yeni bir dünya düzeninin habercisi' olması gerektiğini söyledi. Chavez, zirvede başlıca amacının Bush'un serbest ticaret bölgesi planlarını tarihe gömmek olduğunu belirtiyor. Stadyumda 2,5 saat konuşan Venezuela Devlet Başkanı Huga Chavez'ten sonra söz alan Maradona, "Bush denen insan döküntüsünü protesto etmek için bu trende seyahat edebileceğim Arjantin'in bir vatandaşı olmaktan gurur duyuyorum" ifadelerini kullandı.  45 yaşındaki eski futbolcu, Bush'un ülkesine büyük zararlar verdiğini belirterek, "Fakat enerjimizi birleştirirsek, 'hayır' diyebileceğimizi gösteririz" dedi. Bu arada Maradona'nın içinde bulunduğu trene bomba ihbarı yapılması üzerine, yolcular aşağı indirilerek trende bir saat bomba araması yapıldı. ABD aleyhtarı sloganların hakim olduğu gösteriye Bolivya'nın sol kanat devlet başkan adayı Evo Morales, Bosnalı yönetmen Emir Kusturica ve Kübalı şarkıcı Silvio Rodriguez gibi isimler de katıldı.

Bush anketlerde baş aşağı

ABD’deki son anketler, Bush’un popülaritesinin, 5 yıllık döneminin en düşük düzeyine indiğini ortaya koydu. Sonuçlar, özellikle Irak’taki gidişata ve casus skandalının Beyaz Saray’da yol açtığı hasara bağlandı. ABD’de son günlerde açıklanan üç anket, Başkan Bush’un halktan gördüğu destek oranının yüzde 40’ın altına indiğini gösterdi. CBS televızyonunun anketine katılanların sadece yüzde 35’i, Bush’un performansını beğendiğini dile getirirken, aksi yönde görüş belirtenlerin oranı yüzde 57 oldu. The Washington Post gazetesi ile ABC televizyonunun kamuoyu araştırmasında da, Bush’u destekleyenlerin oranı yüzde 39, desteklemeyenlerin oranı ise yüzde 60 çıktı. Associated Press ajansıyla Ipsos kuruluşunun anketinde de, Bush’un başkanlığını beğenenlerin oranı yüzde 37, beğenmeyenlerin oranı ise yüzde 59 oldu.

Bush'un dürüstlüğü kuşkulu

Aynı anketlerde ilk defa başkan Bush’un dürüstlüğüne güvenenlerin oranında da büyük düşüşler meydana geldi. ABC’nin anketine katılanların yüzde 58’i, Bush’un dürüstlüğünden kuşku duyduğunu dile getirdi. ABD Başkanı için darbe şeklinde nitelendirilen sonuçların temel nedeni olarak, Irak savaşındaki olumsuz gidişin sürmesi ve Beyaz Saray’ı sarsan casus skandalı gösterildi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48