banner39

'Maraş Olayları' yine gündemde

Ökkeş Şendiller, Kahramanmaraş katliamı ile ilgili olarak Bülent Ecevit’in kasasından çıktığı bildirilen belge gerçekse olayların derhal üzerine gidilmesi gerektiğini bildirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Maraş Olayları' yine gündemde

Büyük Birlik Partisi MKYK Üyesi Ökkeş Şendiller, Kahramanmaraş katliamı ile ilgili olarak Bülent Ecevit’in kasasından çıktığı bildirilen belge gerçekse olayların derhal üzerine gidilmesi gerektiğini belirterek ancak gerçeklerin belgedekilerden farklı olduğunu savundu.

Kahramanmaraş olaylarının iki numaralı sanığı olan Ökkeş Şendiller (Kenger), olayların yıldönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, “Kahramanmaraş Olayları 19-24 Aralık 1978 tarihleri arasında tam 29 yıl önce meydana gelmiş yakın tarihimizin en acı hadiselerindendir” dedi.

Şendiller, konu ile ilgili Adana Sıkıyönetim Askeri Mahkemesinde açılan davada 805 kişinin yargılandığını belirterek, “Bunların 52'si sol görüşlü, ancak içlerinde hiç örgüt üyesi yok. Örgütler adeta yok oldu” dedi. Şendiller, Ecevit'in gizli kasasından çıktığı belirtilen gizli belgenin aksine, olayları planlayan ve katliam yapanların Marksist örgütler ve korunan militanlar olduğunu, belgelerin askeri mahkemelerden kaçırıldığını öne sürdü.
Olayların Alevi-Sünni çatışması olmadığını dile getiren Ökkeş Şendiller, “Olayları tertipleyenlerin, cinayet işleyenlerin ve ceza alanların, hatta ölenler arasında bulunan yedi sünnetsiz cesedin alevi vatandaşlarla ne alakası olabilir? Bunlar Alevi vatandaşlarımızı kendi hain planlarına alet etmek isteyenlerin ülkeyi kaosa götürme oyunlarıdır” dedi.

“MARAŞ DARBEYE ZEMİN HAZIRLAMIŞ OLABİLİR”

Şendiller ayrıca olayların darbeye zemin hazırlamış olabileceğini çünkü olaylara müdahalenin bu kadar geciktirilmiş olması gerçekten düşündürücü olduğunu söyledi.
Olayların iki numaralı sanığı Şendiller, Hükümet’in olayların öncesi ve sonrası taraflı ve tahrik edici davrandığını öne sürdü. Şendiller, “Dönemin Başbakanı Ecevit'in gizli kasasından çıktığı iddia edilen gizli belgenin bugüne kadar saklanmış olması bile başlı başına değerlendirilmesi gereken bir olaydır” dedi.

“MİT, TÜRKEŞ VE ECEVİT ZAN ALTINDA”

Belgede Kahramanmaraş olaylarının içinde MİT’in de olduğunu hatırlatan Şendiller, “Bu belgeden anlaşıldığı üzere, MİT, rahmetli Türkeş ve Ecevit ciddi olarak zan altındadır. O zaman MİT'in başında Adnan Ersöz Paşa vardı. Bu münasebetle devrin TSK da zan altındadır. Eğer bu belge gerçekse olayın üzerine muhatapları ve varisleri derhal gitmeli ve gerçekler ortaya çıkarılmalıdır” dedi.
Belgede geçen "MHP'lilere ait raporlar sıkıyönetim mahkemelerine gönderilmedi" ifadesinin “tam manasıyla gerçekleri saptırma” olduğunu savunan Ökkeş Şendiller, “Esas belge ve raporları sıkıyönetim savcılık ve mahkemelerine gönderilmeyen Marksist örgüt ve militanlarıdır. Adana sıkıyönetim mahkemelerinin gerekçeli kararları bunun en açık delilidir. Çünkü Kahramanmaraş'ı kana bulayan ve katliam yapan Marksist örgütler ve katilleri CHP iktidarı döneminde yargı önüne dahi çıkarılmamış Hasan Fehmi Güneş ve Ecevit'in marifetiyle gizlenmişlerdir” dedi.

O BELGE NEYDİ?

Ecevit'in ölümünden sonra ortaya çıkan belgede 105 kişinin öldüğü katliamı MİT ve Türkeş’in organize ettiği ileri sürülüyor.
Ecevit’in 1979'dan beri sakladığı ve üzerine “çok ciddi bir kaynaktan verilmiştir” notu düştüğü belgeye göre, katliam MİT görevlileri tarafından planlanıyor.(ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?