banner39

Mardin'de İsrail'e tepki çığ gibi büyüyor

Mardin'de de binlerce kişi, Gazze'ye insani yardım götüren gemilere saldıran İsrail'i protesto etti.

Arşiv 31.05.2010, 20:33 31.05.2010, 20:33
Mardin'de İsrail'e tepki çığ gibi büyüyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
 
İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısını protesto etmek amacıyla tüm yurtta olduğu gibi, Mardin'de de binlerce kişi, Yenişehir Meydanı'nda toplanarak İsrail'i protesto etti.

Mardin Sivil Toplum Örgütleri Birliği tarafından İsrail ordusunun 'Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım' kampanyası kapsamında Gazze'ye giden gemilere operasyon düzenlemesi, Mardin'de yaklaşık 3 bin kişi tarafından protesto edildi.

Düzenlenen mitinge katılan vatandaşlar, ellerinde Filistin bayrakları ile İsrail'i protesto amaçlı dövizler taşıdı. Vatandaşlar, sık sık İsrail aleyhine slogan atarak İsrail bayrağını yaktı. Mardinliler, miting sonunda gemide hayatını kaybedenler için gıyabı cenaze namazı da kıldı. Grup adına açıklamayı okuyan Eğitim-Bir-Sen Mardin Şube Başkanı Hasan Ekinci, şöyle dedi:

"Bu saldırı, tüm insanlığa karşı yapılmış bir saldırıdır. Başta milletimiz olmak üzere bütün insanlık bu vahşete seyirci kalmayacak, gerekli tepkiyi gösterecektir. 500 yıl önce dünyanın dört tarafında, özellikle de Avrupa'da kıyıma uğratılan Yahudileri, o gün mazlum oldukları için kendilerine kucak açan insanların torunları olarak, günümüzün mazlum halkı Filistinlilere yardım etmemiz de son derece doğal, hatta elzemdir. İsrail, dört yıl önce fosfor bombaları da dâhil en ağır silahları kullanarak bin beş yüz insanı katlederek Gazze'de taş üstünde taş bırakmadı. Yıkılan evler, İsrail ambargosu nedeniyle onarılamamıştır. Hastaneler, okullar, meskenler hala viran durumdadır. Elbise, temel gıda, kap-kacak, çocuk maması ve ilaç dâhil hiç bir malzemenin Gazze'ye girmesine İsrail izin vermemekte ve dünya buna seyirci kalmaktadır."

Hiç bir hukuk ve uluslararası sözleşmeye riayet etmediği için gittikçe yalnızlaşan ve Lübnan yenilgisini hazmedemeyen İsrail'in, yeni çılgınlıklar peşinde olduğunu söyleyen Ekinci, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Haydut devlet İsrail, yükü sadece insani yardım olan gemilere saldırarak, uluslararası hukuku ihlal etmiş ve insanlık suçu işlemiştir. Bu saldırıyı yapanlar ve saldırı emrini verenler derhal uluslararası mahkemelerce yargılanarak, hak ettikleri ağır cezalara çarptırılmalıdır. 'Rotamız Filistin Yükümüz Özgürlük' gemileri, bütün insanlık için ve hepimiz için bir semboldür. Rahmet sembolüdür. Özgürlük sembolüdür, zulme ve haksızlığa başkaldırı sembolüdür, bu hayırlı kervanın yola koyulmasına öncülük eden İHH, insanlığın ortak vicdanıdır. Bu gemiler kimsesizlere kimse olma, zayıflara himaye olma sembolüdür. Bu gemilerdeki insani yardımlara ve yardımsever insanlara yapılan tecavüzü şiddetle telin ediyoruz. Kadın, çocuk, yaşlı demeden yardımsever, silahsız ve sivil insanlara saldıran ve bunu bir alışkanlık haline getiren İsrail, meşru bir devlet olamaz, olmamalıdır."

Mitinge destek veren İHH Mardin Temsilcisi ve Saadet Partisi İl Başkanı Mehmet Timurağaoğlu da dünyanın 32 farklı ülkesinden bir araya gelerek bu girişimi başlatan yaklaşık 900 kahraman insanın bir an önce özgürlüğüne kavuşması gerektiğini belirtti. Timurağaoğlu, bu saldırının adeta tüm insanlığa karşı yapılmış bir saldırı olduğunu söyledi.

Bu olaya, bu vahşete seyirci kalınmaması gerektiğini dikkat çeken Timurağaoğlu, İHH'nın başlatışmış olduğu bu kampanyalar sayesinde artık bütün Mardinlilerin birer gönüllü olduğunu ve yapılacak başka bir filoya katılmak üzere kendilerine yüzlerce başvuru geldiğini kaydetti.

Memur-Sen İl Başkanı Mustafa Aydın ise uluslararası alanda giderek yalnızlaşan İsrail'in bir tepki vermesinin beklendiğini, ancak bu derece ölçüsüz ve alçakça bir saldırıyı düzenlemesinin ise kabul edilemez olduğunu sözlerine ekledi.

Mitinge katılan Nebihe Doğru ise İsrail'e karşı tepkisini dile getirecek kelime bulamadığını belirterek, İsrail'i ve destekçilerini kınadığını söyledi.

 
 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?