banner39

Mardin'i kazdıkça altın çıkıyor!

Birkaç gün önce çıkan altın tazeliğini korurken yeni bir küp daha bulundu.

Arşiv 06.10.2009, 15:47 06.10.2009, 18:48
Mardin'i kazdıkça altın çıkıyor!

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mardin'de bululanan altınların neden olduğu tartışmalar daha dinmezken yeni bir küp altın bulunduğu öğrenildi.

Mardin'in Kızıltepe İlçesi Sürekli Köyü'ndeki kanalizasyon çalışması sırasında kepçenin ortaya çıkardığı altınların ardından bölgede sürdürülen kazılarda içi ziynet eşyası dolu bir küp daha bulundu.

Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan, köylülerin bazı altınları almış olabileceği olasılığı üzerinde durduklarını belirterek, "Köylüler buldukları altınları bize teslim etmeleri durumunda kendilerine altın değerinin 4 katı miktarında bir bedel ödenecektir" dedi.

Kızıltepe'nin daha önce Süryaniler'in yaşadığı tarihi 'İpekyolu' üzerinde bulunan Sürekli Köyü'ndeki kanalizasyon çalışmaları sırasında geçen cumartesi akşamı kepçeye takılan bir küp altın bulundu. Bölge jandarma tarafından korumaya alınırken, Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan başkanlığında 4 arkeolog ve 12 işçi ile çevrede kazı çalışmaları sürdürüldü. Dün gece yapılan kazı çalışması sırasında çıkarılan 25 santimetre uzunluğundaki ve 10 santimetre genişliğindeki küp içinden Aslan başlıklı 2 altın bilezik, 1 altın yüzük, 10 bronz muska ve çok sayıda gümüş ile bronz takı ile gümüş sikkelerin çıkarıldı.

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?