Marksist Habaş'ın Filistin mücadelesi kitaplaştı

Bir süre önce hayatını kaybeden bir dönem Filistin direnişinin önemli ismi George Habaş'ın hayatı, kitaplaştırıldı.

Marksist Habaş'ın Filistin mücadelesi kitaplaştı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

George Habaş'ın hayatı, düşünceleri ve mücadelesi "Filistin: Düşle Gerçek Arasında" adlı bir kitapla Ceylan Yayınları tarafından yayınlandı.

Habaş'ın makaleleri, FHKC belgeleri ve Habaş'ın ardından yazılanlardan derlenen kitap İzmir kitap Fuarı'nda okuyucu ile buluştu.

"Mesele düş görmek değildir; aslolan 'uyan'dığınızda, düşleri gerçek kılmaktır, düş doğurmaktır. Tıpkı, Filistin halkının 'Bilge'si George Habaş'ın yaptığı gibi..."

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi kurucusu El-Hakim (Bilge), 26 Ocak 2008'de Ürdün'ün Amman şehrinde hayatını kaybetmişti.

Ceylan Yayınları'nın yayımladığı Düşle Gerçek Arasında isimli kitap, bize George Habaş'ın yaşamını, FHKC'nin kurucusu George Habaş'ın mücadele, kavga, direniş dolu yıllarını, belgeler, söyleşiler, anlatılar ile sunuyor. Kitap, yalnızca bir liderin yaşamının dönüm noktalarını değil, bir halkın kurtuluşunu, bir tarihsel devrimin ayak izlerini, çocukları, kadınları, gençleri, sürgünleri, katliamları, intifadaları ile Anka'lığı anlatıyor.

Haluk Gerger'in önsözü ile başlayan kitap, üç bölümden oluşuyor; ilk bölümde, Habaş'ın 1969'dan 2006'ya kadar gerçekleştirdiği konuşmalardan, röportajlardan yapılan derlemelerin çevirileri ile Habaş'ın tarihi öznelinde Filistin ulusal mücadelesinin, FHKC'nin gelişimi anlatılıyor. İkinci bölümde ise, George Habaş'ın ardından Filistin halkının, dünyanın dört bir yanından Filistin hareketini destekleyenlerin yazdıkları üzerine kurulu. Üçüncü bölüm, FHKC'nin Kuruluş Kongre belgelerini içeriyor.

Haluk Gerger, Haluk Gerger, kitaba yazdığı "Birey, Toplum, Hayat" başlıklı önsözde şunları söylüyor: "Elinizdeki kitap, sadece bir kişinin öznel bakışını, yaşamını, mücadelesini, düşünce ve pratiğini okura vermekle kalmıyor, bunları aşıp, Filistin'in, Arapların, bölgenin, uluslararası politika çerçevesi içindeki sosyal, politik, diplomatik, askeri tarihini içeren bir başyapıta dönüşüyor" ve şöyle değerlendiriyor: "İşte O'nun ağzından bir tarih dersi, bir yaman hesap kesme, derslerle dolu bir büyük muhasebe, elinizdeki kitap. Ürdün'den Mısır'a, Filistin'e, Siyonist Devlet'ten emperyalizme, Lübnan iç savaşına, Hizbullah'a bir sosyal-politik döküm; yıkılan düşler, yenilgiler, kahramanlıklar, kazanımlar; devrimci teoriye ve pratiğe ilişkin eşsiz deneyimler; ulusal kurtuluş mücadelesinden sosyalizme, Arap birliğinden antiemperyalist savaşıma, ittifak ilişkilerinden azınlıklara, İslami güçlerle ilişkilerden İsrail'deki muhalif güçlere uzanan, teoriyle, pratikle güçlenmiş bilgi ve deneyim birikimi... Tarihsel süreç ve mücadele içinde değişen gündem, düşünceler, gerçekler, öngörüler, hatalar, başarılar, özeleştiriler... Devrimci pratikle, teoriyle hayat arasındaki yaşanmış ilişkinin perde perde anlatımı, onlarca yılı kapsayan bir sosyal-politik panorama, taktik ve strateji sorunlarının, toplumsal güçlerin ilişkilerinin bir film şeridi gibi sayfalarda akıp giden serencamı... Filistin kalkışmasının görkemli günlerinden Büyük Ortadoğu Projesine uzanan Ortadoğu belgeseli... Devrimci mücadelenin el kitabı... Müthiş bir yaşamdan bize kalan, ışıklarla yol açan, bir miras."

ARKA KAPAK YAZISI

Şafaktan önceki koyu karanlık
Diğer ulusların başarılarına baktığımızda, Arapların 20. yüzyıl sonundaki durumunun, kat ettikleri yenileşme ve modernizme rağmen 1948'dekinden kötü olduğuna kuşku kalmıyor. Ama bunun, şafaktan önceki koyu karanlık olduğu söylenebilir. Arap toplumsal güçlerinin, artan düşmanca saldırılara karşı direniş sergilemeyeceğini düşünmek imkânsızdır. Bu yüzden, geleceğin asıl sorusu, canlanma, direniş ve iktidar yolları üzerinde nasıl ustalaşılacağıdır. Canlanışlarıyla Araplar, tıpkı Lübnan'daki direniş hareketinin yapmış olduğu gibi, İsrail yayılmacılığını bitirmek için emperyalist merkezlere bütün basınçlarını uygulayacaklardır. İsrail'in gücü, her şeyden önce bizim zayıflığımızda yatıyor. (George Habaş)

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2008, 12:50
YORUM EKLE

banner33

banner37