banner39

Marmaray'da deniz ve kara tüneli birleşti

Bugün açılışı yapıan Yavuz Selim Tüneli ile Marmaray'da ilk kez deniz ve kara birleşti.

Arşiv 18.04.2010, 14:01 18.04.2010, 15:22
Marmaray'da deniz ve kara tüneli birleşti

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Marmaray projesinde çalışmaları tamamlanan kara tüneli ile deniz tüneli aynı noktada birleşti. Açılışını Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın yaptığı Yavuz Selim Tüneli ile Marmaray'da ilk kez deniz ve kara birleşti.

Yavuz Selim Tüneli'nin açılışı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katıldığı törenle yapıldı. Yerin 36 metre altında gerçekleştirilen tünel birleştirme törenine projede görev alan birçok mühendis ve personel katıldı.

Proje hakkında bilgi veren Bakan Yıldırım, Yavuz Selim Tüneli'nin Üsküdar İstasyonu ile Söğütlüçeşme arasındaki denizaltı ulaşımı sağlayacağını belirtti. Üsküdar istasyonu ile deniz dibindeki tünellerin birleştirildiğini ifade eden Yıldırım, "36 metrelik merdiven bundan sonra görevini tamamladı. Bugün Anadolu Yakası'nda Marmaray'a denizdeki son inişimiz. Bundan sonra çalışmalar Üsküdar istasyonunda, Yavuz Selim İstasyonu'nda gerçekleştirilecek. Bunun ikiz tüneli olan Atatürk Tüneli bugünlerde Üsküdar istasyonundan başlıyor. 3 ay içinde o da denizdeki tünelle birleşmiş olacak. Bu tünellerin yapımı esnasında olağanüstü emek gösteren çalışanlara teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Çalışmaların yüzde 50'sinin tamamlandığını anlatan Yıldırım, "27 kilometrelik çalışmanın yeraltı ve denizdeki 13,6 kilometrelik kısmını tamamladık. Önümüzdeki 2011'in ilk aylarında Marmaray'da, Üsküdar'dan girip, Sirkeci'nden çıkmayı hedefliyoruz. Böylece Marmaray'ın en önemli ayağından birini tamamlamış olacağız. Projenin tamamlanma tarihi 29 Ekim 2013'tür. Bunun için gerek bakanlıktaki çalışma arkadaşlarım, gerekse yüklenici firma büyük bir gayret göstermektedir. Yavuz Tüneli görevini tamamlamış oldu. Bu makine artık tünelin bir parçası haline geldi. Birleştirme işlevini ömür boyu sürdürecek." ifadelerini kullandı.

Tünel açma işlemi tamamlandıktan sonra ray döşeme işlemlerinin başlayacağını dile getiren Yıldırım, "Ardından araçların temini ve raya indirme işlemini bitireceğiz. Çalışmaların yüzde 50'sini aştık. Yüzde 60 civarında tamamlandı. Söğütlüçeşme ile Gebze, Kazlıçeşme ile Halkalı arasında yüzeysel metro iyileştirme çalışmaları da var bu çalışma devam ediyor. Diğer yandan araçların imalına başlandı, seçimi yapıldı, dörtlü set olacak. 440 setin 100 tanesi Kore'de imal edilecek, 340 set de Kore Demir Yolları ve Türk ortaklığı ile kurulan hızlı tren fabrikasında yapılacak. Modelin renk seçimini de internet sitemizde İstanbulluların tercihine sunduk." şeklinde konuştu.

Bakan Yıldırım daha sonra yaklaşık 800 metre tünel içinden yürüyerek Üsküdar Meydanı'na ulaştı. Tünelin içinde incelemelerde bulunan Yıldırım, basın mensuplarına bir grafik üzerinde proje hakkında detaylı bilgi de verdi. 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?