banner15

Mars'tan çarpıcı görüntüler

Mars'ın Victoria Krateri'ne ulaşan Opportunity, etkileyici resimler gönderiyor.

Mars'tan çarpıcı görüntüler

Mars'ın Victoria Krateri'ne ulaşan ve başarılı görevlerle NASA'nın gurur kaynaklarından birisi haline gelen Opportunity keşif aracı, kızıl gezegenden etkileyici resimler gönderiyor. Victoria Krateri'ni havadan ve karadan gözlem altına alan NASA, Mars'ın jeolojik geçmişi hakkında önemli ipuçları elde etmeyi planlıyor.


Mars'a indiği andan bu yana önemli ipuçları sağlayarak bilim adamlarının kızl gezegen imajını yeniden düzenleyen Opportunity keşif aracı, önemli veriler göndermeye devam ediyor. 730 metre genişliğindeki Victoria Krateri'ne ulaşan keşif aracı ilk kez dev kraterin yakından çekilmiş renkli görüntülerini Dünya'ya gönderdi.

Mars'ın yaklaşık 275 kilometre üzerinde seyreden Mars Reconnaissance Orbiter gözlem aracı da Victoria Krateri'nin çarpıcı resimlerini Dünya'ya gönderiyor. Gözlem aracı tarafından gönderilen resimlerde küçük bir nokta olarak Opportunity'de görülebiliyor. Gözlem aracı tarafından gönderilen resimlerle NASA, Opportunity'nin bir sonraki hedefini belirlemeye çalışıyor.

21 aydır Victoria Krateri'ne ulaşmaya çalışan Opportunity, bu miktarın yaklaşık iki katı kadar bir süredir Mars gezegeninde bulunuyor. Victoria'nın pek çok kaya katmanından oluşan yüksek 'duvarlarının', kızıl gezegenin jeolojik geçmişi hakkında önemli ipuçları sağlayacağı düşünülüyor.

Şimdiden NASA için paha biçilemez veriler toplayan ve kendisinden beklenmedik bir performans sergileyen Opportunity keşif aracını zorlu görevler bekliyor. NASA, keşif aracını Victoria Krateri'nin içine göndererek krater ve kızıl gezegenin geçmişine ışık tutmayı hedefliyor.

Opportunity keşif aracı, daha önce kızıl gezegende su ve demir cevheri bulunduğunu savunan fikirleri güçlendirici pek çok önemli veri göndermişti.

http://marsrovers.jpl.nasa.gov/


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48