banner39

Mart ayında darbe planı iddiası

Ergenekon Operasyonu dosyasına Kemal Alemdaroğlu'nun "2008'in Mart ayında darbe" belgeleri girdi.

Arşiv 22.03.2008, 14:34 22.03.2008, 16:21
Mart ayında darbe planı iddiası

 

Ergenekoncuların bu Mart'ta, 27 Mayıs gibi düşük rütbelilerin yapacağı bir askeri darbe bekledikleri ortaya çıktı. Kirli plan örgüt üyelerinin ele geçen gizli belgeleriyle deşifre oldu.

İlhan Selçuk, Doğu Perinçek ve Kemal Alemdaroğlu'nun, TSK'nın emir komuta zinciri dışına çıkarak alt rütbeli subaylarla işbirliği içinde bir askeri darbe planladıkları öğrenildi. İnternet üzerinde birçok emekli ve muvazzaf askerle yazışan Ergenekoncular, Mart 2008'de askeri darbe yapılacağını açıkça belirtiyorlar.

ŞİFRELİ BELGELER

Özellikle Ümit Sayın-Kemal Alemdaroğlu ile Doğu Perinçek- Veli Küçük görüşmelerinde ısrarla hükümete karşı askeri darbe yapılması konularının görüşüldüğü öğrenildi. Ergenekon operasyonları çerçevesinde Ümit Sayın ve Veli Küçük'ü takibe alan polis, bu örgütün diğer bağlantılarına ulaştı. Sayın ve Küçük'ün evinden çıkan gizli damgalı bilgiler ile şifreli yazışmalarda elde edilen veriler sonucunda Perinçek, Selçuk ve Alemdaroğlu'nun gözaltına alındığı öğrenildi.

Perinçek, Ümit Sayın ve Emin Gürses'in sıklıkla devletin bazı birimlerine istihbarat raporları hazırladığı ve ordu içerisinde emir komuta zincirinin bozulması için çaba sarfettikleri tesbit edildi.

DARBE MART'TA!

Alemdaroğlu-Sayın görüşmelerinde ordudaki emir komuta zincirinin bozularak 1960 darbesi gibi bir darbenin yapılacağı ve bunun Mart 2008 yılında gerçekleşeceği öne sürülüyor. Sayın'ın, İstanbul'a gelmek isteyen Ergenekon üyelerinden birine 'Mart'ta gelme, darbe olacak' dediği öğrenildi. Terör örgütü üyesi olduğu iddiası ile tutuklan Ümit Sayın'ın 2007'de darbe ile ilgili Alemdaroğlu'na şunları söylediği belirlendi: 'Alt taraftan olacak. 60 darbesi gibi. Aynı şekilde bir yerde patlak verecek. Önemli şeylere gebeyiz. Üç beş ay bekle. Öyle miting yapmak gaz almaktan başka bir şey değildir.'

SARIKIZ GÜNLÜĞÜNDE DARBE ÇAĞRISI

Gözaltına alınan Prof. Kemal Alemdaroğlu'nun ismi emekli Oramiral Özden Örnek'e ait olduğu iddia edilen günlükte de yer aldı. 'Sarıkız' kod adıyla kamuoyuna yansıyan, darbe girişimlerini deşifre eden günlükte, Örnek'in Alemdaroğlu ile 7 Kasım 2003'te bir görüşme yaptığı bilgisi yer alıyor. Günlükte görüşmeyle ilgili şu sözlere yer veriliyor:

'YÖK Başkanı Kemal Gürüz ile birlikte bu tutucu ve dinci iktidara karşı tam bir kurtuluş savaşı veriyorlar. Adamların bütün derdi iki Kemal'i halletmek. Kendisi ile bu mevzuları konuştuk. Bana 'Artık sizin de biraz sesinizin çıkması lazım. Çok yalnız kalıyoruz' dedi. Kendisine; 'Öyle değil. Bizler sesimizi açamaz hale getirildik. Açsak bir türlü, açmasak bir türlü. Ama sizlere el altından her türlü desteği veriyoruz. Sıkılmadan ve çekinmeden devam edin, gerektiğinde arkanızda bizlerin olduğunu daima hatırlayın Biz lazım olduğumuzda sizlerin yanınızda olacağız' dedim.

ASKERİ DARBEYE BEL BAĞLIYORDU

Yakınları tarafından 'darbelere bel bağlayan biri' olarak tanınan İlhan Selçuk, yazılarında 27 Mayıs darbesini 'devrim' olarak niteledi. Selçuk'un adı, bu darbenin tekrar edilmesi için oluşturulan grup arasında da gösterildi. '9 Martçılar' olarak anılan grubun başında Cemal Madanoğlu'nun bulunduğu, dönemin tanıkları tarafından dile getirildi. Emekli Binbaşı Erol Bilbilik 10 Mart 1996 'da 'Madanoğlu grubunun içinde siviller vardı. İlhan Selçuk, Doğan Avcıoğlu, Cemal Reşit Eyüpoğlu gibi... ...Bu sözünü ettiğim sekiz kişi Devrim Konseyi üyeleri olacaktı.' demişti.

Kaynak : Aktif Haber

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?