banner39

Martin Luther Vizyonda

Sinema, başkaldırılamaz sanılan düzenlere isyan eden ve dünyanın kaderini değiştiren Gandhi, Spartacus ve Braveheart gibi yürekli kahramanlara her zaman ilgi duymuştur. Cesur ve ilkeli bir din adamı olan Martin Luther'i, Spartacus ve benzerlerinden ayıran

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Martin Luther Vizyonda

İSLAM DÜNYASI

Katolik Kilisesi’ne karşı boy gösteren bir başkaldırış ve tarihteki önemli isimlerden birinin etkileyici yaşam öyküsü Luther’de anlatılıyor.

16. yüzyılda Avrupa’daki Katolik Kilisesi’nin kurmuş olduğu düzen, inançlarından asla taviz vermeyen Martin Luther’in yapacağı devrimin tetikleyicisi olmuştur.

Halkın inançlarını sömürerek zenginleşen Katolik Kilisesi yeni liderin her geçen gün artan taraftar sayısından rahatsızlık duymaya başlar. Çünkü o güne kadar sakin işleyen kurulu düzen, meraklı ve inatçı biri tarafından sorgulanmaktadır. 

Haftanın en önemli yapıtı Luther, Hıristiyanlığın reformist rahibi ve Protestanlık mezhebinin kurucusu Martin Luther'in hayatını konu alıyor. Eric Till'in yönettiği Alman yapımı Luther, bağlı olduğu Katolik kilisesinin inançlarını olabilecek en sert şekilde eleştiren ve fikirlerini hayatı pahasına savunan genç rahip Martin Luther'in yaşam öyküsünü anlatıyor. Filmde genç rahip Martin Luther'i Joseph Fiennes canlandırırken, Luther'i ruhani anlamda en çok etkileyen kişi olan Johann von Staubitzi'e, geçtiğimiz haftalarda vizyona giren yine bir Alman yapımı Downfall / Çöküş filminde Hitler'i canlandıran Bruno Ganz hayat veriyor.

Kilisede siyaset

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa II. John Paul'ün ölümü ve ardından yeni Papa'nın seçimi ile dünya gündemine oturan Vatikan'ın 16. yüzyılda karşılaştığı en önemli 'sorun', yani Martin Luther'in hayatı ve kiliseye 'ettikleri' bu hafta sinemanın gündeminde. Luther adıyla vizyona giren yapım, Martin Luther'in hayatını ve söylemlerini aktarırken, asıl olarak kilisenin Katolik Hıristiyanlar ve Avrupa devletleri üzerindeki manevi otoritesini siyasete nasıl alet ettiğini anlatıyor. Film, halkın yoksulluk ve hastalıklarla mücadele ettiği, sınıfsal ayrımların toplum üzerindeki etkisinin üst seviyede yaşandığı, küçük prensliklerin ve devletlerin Osmanlı'nın saldırılarından ölesiye korktuğu bir dönemde, kilisenin içe kapanıklığına ve mevcut düzeni devam ettirmekteki ısrarına eleştiriler yöneltiyor. Yönetmen Eric Till, bu dönemi ışık ve renklerin yardımıyla kasvete boğarken, 'aydınlanma'yı romantizme kaçan bir bakış açısıyla aktarıyor.

Aforoz korkusuna rağmen

Filmin konusu 16. yüzyıl Almanya'sında geçiyor. Genç bir hukuk öğrencisiyken Tanrı'ya verdiği bir söz yüzünden rahip olmaya karar veren Martin Luther, teoloji eğitimi almak için kiliseye girer. Avrupa'daki siyasi havaya egemen olan kilisenin yaptıklarına ve din sömürüsüne eleştirel bir gözle bakan Luther, var olan düzenden rahatsız olur ve inancı ile ilgili ikileme düşer. Roma'ya yaptığı bir dini ziyaretin sonucunda papalık düzeninin kitleleri sömürmeye odaklanmış olduğuna ikna olur. Eleştirilerini çevresindeki insanlara aktarıp taraftar toplarken Almanya Kardinali'nin dikkatini çeker ve sert uyarılar alır; ancak bu uyarıları dikkate almadığı için Vatikan'ın aforozuyla karşı karşıya kalır. Can güvenliğinin olmadığı dönemde kendisine inananların koruması altında İncil'i Almanca’ya çevirir. Böylelikle İncil'de ne yazdığını aracıya gerek kalmadan öğrenen insanlar Vatikan'ın etkisinden çıkarlar. Ama o güne kadar 'bağışlanma ve cennet tapuları' satarak güç ve zenginlik elde eden Katolik kilisesi, bu isyan sesini bastırmak için elinden geleni yapmaya kararlıdır.

Filmin Adı: Luther
Gösterim Tarihi: 22 Nisan 2005
Yönetmen: Eric Till
Senaryo: Camille Thomasson, Bart Gavigan
Yapım: 2003 / Almanya / 113 dk.
Tür: Drama / 121
Oyuncular: Joseph Fiennes, Jonathan Firth, Alfred Molina, Claire Cox

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?